Wtorek, 5 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Sławomira, Zachariasza

RSS

Strażacy ćwiczyli w Odlewni RAFAMET

29.04.2017 07:28 | 0 komentarzy | ż

- Chcemy współpracować ze strażą zawodową i ochotniczą , aby zachować właściwy poziom bezpieczeństwa przeciwpożarowego - powiedział Jacek Opiela, Wiceprezes Odlewni RAFAMET, w trakcie ćwiczeń pożarowych, które odbyły się w środę, 26 kwietnia na terenie zakładu w Kuźni Raciborskiej. Tego dnia, w Odlewni RAFAMET pojawiło się ponad 20 zastępów strażackich z powiatu raciborskiego. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu we współpracy z Odlewnią RAFAMET. 

Strażacy ćwiczyli w Odlewni RAFAMET
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

OSP Kuźnia Raciborska, OSP Krzanowice, OSP Cyprzanów, OSP Nędza i OSP Kobyla to tylko niektóre z zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej, które w wyjątkowo deszczowy, kwietniowy poranek, zjawiły się na terenie Odlewni RAFAMET. Tego dnia, łącznie w kuźniańskim zakładzie pojawiło się 20 powiatowych jednostek OSP oraz dwie z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu.

- Dziś przeprowadziliśmy ćwiczenia Kompanii Odwodowej podporządkowania wojewódzkiego. Tego typu działania organizowane są przez KP PSP w Raciborzu raz w roku. Celem szkoleń jest sprawdzenie gotowości bojowej poszczególnych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego - powiedział mł. bryg. Andrzej Charuk, Naczelnik Wydziału Operacyjnego, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu.

Jednostki OSP z powiatu raciborskiego brały udział m.in. w gaszeniu pożaru na terenie nieczynnej modelarni, udzielaniu pierwszej pomocy poszkodowanym, zabezpieczaniu sąsiednich hal oraz wycieczce szkoleniowej pozwalającej poznać specyfikę zakładu i zagrożenia, jakie mogą się pojawić na jego terenie. - W kuźniańskim zakładzie mamy do czynienia m.in. z odlewaniem ciekłego metalu, gdzie temperatura sięga 1500 stopni Celsjusza. Gdyby doszło do wycieku niemożliwym jest gaszenie go wodą. Kolejnym problemem są duże natężenia prądu, stwarzające ogromne zagrożenie dla strażaków - mówił Andrzej Charuk. - Ćwiczenia pożarowe w Odlewni są niezwykle ważne i potrzebne po to, aby strażacy mieli okazję zapoznać się ze sprzętem, z zakładem i doskonalić swoje umiejętności. Cele, które były założone, zostały osiągnięte. Wszystko odbyło się zgodnie z założeniami - podsumował A. Charuk.

Całemu zdarzeniu przyglądali się członkowie Zarządu Odlewni RAFAMET. Jacek Opiela, Wiceprezes Odlewni RAFAMET zaznaczył, że zagadnienie bezpieczeństwa pożarowego jest szczególnie ważne w takiej firmie jak Odlewnia. - Jesteśmy specyficznym zakładem. Dlatego też zagrożenia jakie mogą zaistnieć są szczególne, chociażby ze względu na ciekły metal i inne technologiczne zjawiska obecne w naszym przedsiębiorstwie. W związku z tym waga wydarzenia była ogromna zarówno dla nas, jako zakładu, ale także dla strażaków, po to, aby mogli zapoznać się z niebezpieczeństwami, jakie mogą się pojawić na terenie przedsiębiorstwa. Dzięki temu, szczególnie jednostki OSP, miały okazję przeanalizować nasz obiekt i wyciągnąć odpowiednie wnioski ułatwiające im ewentualne działania ratowniczo-gaśnicze - wyjaśnił Jacek Opiela i dodał, że kwestia działań w chwili ryzyka pożarowego, osobom pracującym w kuźniańskim przedsiębiorstwie jest znana. - Wszyscy zostali przeszkoleni w ramach BHP. Zapoznali się też z instrukcją bezpieczeństwa pożarowego i mają świadomość działań w sytuacjach niebezpieczeństwa, co uważam za niezbędne. Jednym z wiodących celów tego typu przedsięwzięć jest stała współpraca ze strażą zawodową i ochotniczą, aby zachować właściwy poziom w obszarze działalności przeciwpożarowej - podsumował na koniec J. Opiela, Wiceprezes Odlewni RAFAMET.

źródło: Odlewnia Rafamet