Sobota, 30 listopada 2024

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Dekomunizacja w Radlinie: Propozycje wpłynęły, teraz - głosowanie

26.04.2017 15:51 | 0 komentarzy | juk

Miasto przystępuje do drugiego etapu konsultacji społecznych w sprawie zmian nazw ulic w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną. Do 14 kwietnia mieszkańcy zgłaszali swoje propozycje w specjalnych urnach na terenie miasta. Teraz, otrzymają karty do głosowania z propozycjami i do 21 maja mogą brać udział w głosowaniu.

Dekomunizacja w Radlinie: Propozycje wpłynęły, teraz - głosowanie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wieczorek, Piłsudski czy Górniczy Stan?

Na ul. Wieczorka najwięcej głosów dotyczyło zmiany z Józefa Wieczorka na... Józefa Wieczorka. A konkretnie na Józefa Wieczorka, który był przedwojennym bokserem z Rybnika, uczestnikiem Mistrzostw Europy w 1930 r., oraz dwukrotnym wicemistrzem kraju (w 1929 i 1931 roku). Inne propozycje dotyczące tej ulicy, które zgłosili mieszkańcy to Józefa Piłsudskiego, Górniczego Stanu oraz ulica Mleczna.

Z Findera z powrotem na Wolności? A może Kwiatowa?

Mieszkańcy ul. Findera w zdecydowanej większości przypomnieli o poprzedniej nazwie tej ulicy, z czasów sprzed połączenia Radlina z Wodzisławiem Śl. Wtedy biertułtowskie osiedle mieściło się przy ul. Wolności. Inne zgłoszone propozycje to: ul. Kulturalna, Mikołaja Reja, Radlińskich Olimpijczyków, Sportowa, Śląska, Storczykowa oraz Kwiatowa. - W przypadku tej ostatniej zmiany, istniejąca ul. Kwiatowa po prostu wydłużyłaby się o kolejne tereny. Warto również pamiętać, że wówczas zmieniłaby się numeracja budynków mieszkalnych (byłaby kontynuacją numeracji istniejącej Kwiatowej) - mówi Marek Gajda z radlińskiego magistratu.

Kto i gdzie może głosować?

Mieszkańcy (obecnych) ulic Findera i Wieczorka otrzymają pisma z formularzem do głosowania. Do 21 maja będą mogli zagłosować wrzucając wypełniony (skreślony w odpowiednim miejscu) formularz w wybranych miejscach w mieście. Urny znajdują się w Miejskim Ośrodku Kultury, Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, urzędzie miasta i siedzibie Straży Miejskiej. Dodatkowo przy ul. Wieczorka na wniosek mieszkańców, uruchomiony zostanie dodatkowy punkt, w jednym ze sklepów spożywczych.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku weszła w życie ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, czyli tzw. ustawa dekomunizacyjna. Zgodnie z zapisami ustawy samorządy muszą dokonać zmian tych nazw budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (w tym dróg, ulic, mostów i placów), które upamiętniają osoby, organizacje, wydarzenia czy daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny albo propagujące taki ustrój w inny sposób. W Radlinie mieszkańcy będą mogli wybrać nową nazwę. Po zebraniu wszystkich wyników zostaną one przedstawione radnym. To rada miejska podejmie uchwałą ostateczną decyzję.