Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

Magiczna Noc z Andersenem w rybnickiej bibliotece [ZDJĘCIA]

14.04.2017 12:28 | 0 komentarzy | pm

W nocy z 7 na 8 kwietnia rybnicka biblioteka zamieniła się w tajemniczy ogród.

Magiczna Noc z Andersenem w rybnickiej bibliotece [ZDJĘCIA]
Fot. mat. prasowe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od dwunastu lat nocna impreza dla małych czytelników rybnickiej biblioteki cieszy się niegasnącą popularnością. Także w tym roku najmłodsi nie zawiedli, ponad 110 dzieci w wieku 7-12 lat przybyło wieczorem na ulicę Szafranka 7, by wspólnie świętować urodziny Hansa Christiana Andersena.
Tegoroczna Noc z Andersenem odbyła się pod hasłem „W tajemniczym ogrodzie”. Ponad setka dzieci przybyłych do biblioteki została podzielona na cztery grupy. Brunatni, Słoneczni, Błękitni oraz Groszkowi w wyśmienitych nastrojach (i strojach) rozpoczęli zabawę od poznania „Sekretów Przyrody”. Uniwersytet Rozwoju wyczarowywał niesamowite rzeczy w sali wykładowej biblioteki, ku zdziwieniu małych czytelników. Następnie dzieci udały się na I piętro budynku, by podróżować „…po Krainie Baśni Andersena”. Fabryka Dobrych Pomysłów „Pozytywka” z Bielska-Białej przeniosła dzieci w świat baśni Andersena. Pojawiały się aktywizujące zabawy integracyjne, wielka kostka do gry, duże, pluszowe jajo, zabawy krzesełkowe, wielkie puzzle, łowienie małych elementów, wyścigi saneczkowe, tanieć wśród baniek mydlanych, gwiazd, a nawet sztucznego śniegu. Dzieci oczarowane panem Andersenem i paniami animatorkami były pod dużym wrażeniem. Po intensywnej zabawie przyszedł czas na kolację w „Kwiatowej kawiarence”.
Po chwili przerwy rozpoczął się „Biblioteczny Ogród Rozmaitości”. Kolorowe grupy kolejno odwiedzały tajemnicze punkty biblioteki. W Oddziale Zbiorów Specjalnych zaaranżowano strefę czytania o nazwie „Czytanie na polanie”. Dzieci w ciemności z zaciekawieniem słuchały pani bibliotekarki, która czytała fragmenty książki Moni Nilsson „Noc duchów”. Podczas czytania na dużym ekranie były wyświetlane slajdy zeskanowych ilustracji książki. Słuchacze byli oczarowani taką formą czytania, z otwartymi buziami i wybuchem śmiechu zakończyli wizytę w oddziale muzycznym, by za chwilę przenieść się w „Na zieloną łąkę” do Oddziału dla Dzieci i Młodzieży. Tam Fundacja Nido przeprowadziła kreatywne warsztaty plastyczne inspirowane „Calineczką” H. Ch. Andersena. Na początku prowadzące przeczytały fragment baśni i na przykładzie słomek uwidoczniły, czym jest cal. Grupy wykonały z papieru lilie wodne, ważki i kwiaty, które można podziwiać w Oddziale Dla Dzieci i Młodzieży.