Piątek, 27 grudnia 2024

imieniny: Jana, Żanety, Fabioli

RSS

Rosnąca świadomość ekologiczna organów ustawodawczych

13.04.2017 18:13 | 0 komentarzy | MK

Niekorzystny wpływ na środowisko, jaki wywarł dynamiczny wzrost gospodarczy w ostatnich dziesięcioleciach jest aktualnie tematem bardzo szeroko komentowanym, i to zarówno wśród obywateli państw wysokorozwiniętych, jak i rządów poszczególnych krajów, w tym również Polski.

Rosnąca świadomość ekologiczna organów ustawodawczych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Za rosnącą świadomością ekologiczną idą również konkretne decyzje, jedną z nich jest wprowadzone na początku tego roku zaostrzenie przepisów dotyczące wydawania decyzji środowiskowych.

Decyzje środowiskowe — podstawowe informacje

Decyzje środowiskowe to dokumenty, które uzyskiwane są w postępowaniu administracyjnym, określają one przede wszystkim bezpośredni, jak i pośredni wpływ planowanej inwestycji na środowisko i cały ekosystem. Decyzje środowiskowe zawierają również informacje o wpływie planowanego przedsięwzięcia na zdrowie i warunki życia ludzi zamieszkujących dany teren oraz informacje o możliwościach i sposobach minimalizowania negatywnego wpływu inwestycji na środowisko.

Świadomość ekologiczna, a zmiany w prawie

Zmiany w prawie dotyczącym wydawania decyzji środowiskowych są odpowiedzią na konieczność podejmowania konkretnych działań prowadzących do zrównoważonego rozwoju, który zakłada zmianę sposobu myślenia w sferze gospodarczej — ochrona środowiska realizowana jest nawet kosztem ograniczania produkcji przemysłowej, i mimo że wciąż jeszcze wiele jest do zrobienia, jeżeli chodzi o świadomość ekologiczną społeczeństwa, to jednak nie można ukrywać, że stan wiedzy ludzi na temat negatywnego oddziaływania konkretnych inwestycji na środowisko, a więc również na ich zdrowie i życie jest coraz większy, z czym wiąże się, chociażby rosnąca liczna protestów związanych ze sprzeciwem wobec konkretnych przedsięwzięć.

Z dniem 01.01.2017 zaostrzone zostały przepisy dotyczące wydawania decyzji środowiskowych, przez co odpowiedzialność inwestorów jest znacznie większa. Dwie zmiany, o których szczególnie warto wspomnieć to konieczność wypełniania rozszerzonych kart informacyjnych, w których uwzględnione musi być oddziaływanie realizowanej inwestycji na inne przedsięwzięcia w danym regionie, ponieważ często bywa tak, że sama inwestycja nie niesie ze sobą negatywnych oddziaływań na środowisko, jednak w połączeniu z inną może okazać się groźna dla ludzi i środowiska.

Kolejną zmianą są raporty oddziaływania na środowisko, które nie zawsze były rzetelnie przygotowywane, od teraz osoby, które będą odpowiadać za ich opracowanie, muszą złożyć oficjalne oświadczenie o odpowiednim wykształceniu pozwalającym na przygotowywanie takiej dokumentacji, co ma znacząco poprawić jej jakość. Ze wzrostem wymagań w zakresie dokumentacji potrzebnej do uzyskania decyzji środowiskowej wiąże się powstawanie coraz większej ilości firm, które oferują przygotowanie takiej dokumentacji rzetelnie i profesjonalnie, czasem więc warto zastanowić się nad skorzystaniem z takiej oferty, aby uniknąć problemów związanych np. z odrzuceniem wniosku, przez co planowana inwestycja może nawet nie dojść do skutku.

EKO-PROJEKT – profesjonalne i kompleksowe pozwolenia zintegrowane

Materiał zewnętrzny