Spalarnia śmieci na Ostrogu. Wirtualny protest i realna pacyfikacja?
Lepiej dmuchać na zimne. Z takiego założenia wyszli przedstawicieli opozycji, którzy nagłośnili sprawę budowy spalarni śmieci w Raciborzu.
Wszystko zaczęło się od interpelacji radnych Zuzanny Tomaszewskiej, Michała Fity i Michała Wosia dotyczących spalarni śmieci, o której coś przebąkiwano, ale nikt nie potrafił powiedzieć czegoś pewnego. Odpowiedź, której udzielił radnej Tomaszewskiej prezydent Mirosław Lenk, została rozpowszechniona w Internecie, błyskawicznie podgrzewając temperaturę wirtualnych sporów.
Ciepłownia czyli spalarnia
Prezydent Mirosław Lenk odpowiedział radnej, że przedsiębiorstwo Empol, które w Brzeziu zbudowało w partnerstwie z Raciborzem Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów, planuje „budowę ciepłowni wraz z blokiem energetycznym opalanej paliwem alternatywnym tzw. RDF (Refuse-Derived Fuel – wysokokaloryczne frakcje wysortowane z odpadów)”.
Upraszczając, prezydent przyznał, że Empol chce zbudować w Raciborzu instalację, w której będzie chodziło o spalanie odpadów, tyle że nie będzie to jakaś tam zwykła spalarnia, tylko ciepłownia. Różnica jest taka, że energia powstała w procesie spalania będzie jeszcze wykorzystywana (czyt. sprzedawana dalej).
Ponadto prezydent przyznał, że prowadzi postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji środowiskowych dla przedsięwzięcia, choć na wniosek Empolu zostało ono zawieszone.
Ludzie:
Artur Wierzbicki
Radny Powiatu Raciborskiego.
Dawid Wacławczyk
Radny, były wiceprezydent Raciborza
Michał Fita
Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu - TKALNIA, były wiceprezydent Raciborza, radny Raciborza
Michał Woś
Poseł na Sejm RP
Mirosław Lenk
Przewodniczący Rady Miasta Racibórz, były prezydent.
Zuzanna Tomaszewska
Była radna Miasta Racibórz