Ustawa dekomunizacyjna: będą konsultować z mieszkańcami nowe nazwy
W Radlinie ruszają konsultacje społeczne w sprawie zmian nazw ul. Józefa Wieczorka i Pawła Findera.
Przypomnijmy, że po wejściu w życie tzw. ustawy dekomunizacyjnej samorządy muszą dokonać zmian tych ulic, które upamiętniają osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny lub propagujące taki ustrój w inny sposób. Radlin zasięgnął opinii Instytutu Pamięci Narodowej. IPN wskazał, że podlegające zmianie zgodnie z ustawą dekomunizacyjną są dwie ulice:
- ulica Józefa Wieczorka (ur. 10 września 1893 w Zawierciu, zm. 7 lipca 1944 w Auschwitz-Birkenau) – górnośląski działacz komunistyczny, powstaniec, poseł na Sejm Śląski II kadencji (1930), współzałożyciel PPR.
- ulica Pawła Findera (ur. 19 września 1904 w Leszczynach, zm. 26 lipca 1944 w Warszawie) – polski działacz komunistyczny, z zawodu chemik, I sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej Partii Robotniczej w latach 1942‒1943.
Miasto postanowiło uruchomić szeroką ścieżkę konsultacyjną dla mieszkańców tych ulic. Powodem jest chęć, aby to przede wszystkim mieszkańcy wyszli z propozycjami nowych nazw.
Jak będą przebiegać konsultacje?
Krok 1. Składanie propozycji
Od 3 do 14 kwietnia 2017 r. miasto czeka na zgłoszenia propozycji nowych nazw ze strony mieszkańców ulic Józefa Wieczorka i Pawła Findera.
W tym celu w wyznaczonych miejscach w Radlinie pojawią się specjalne urny: w Miejskim Ośrodku Kultury, Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, Urzędzie Miasta, oraz w siedzibie Straży Miejskiej. Dodatkowo propozycje można zgłosić internetowo przez stronę www.ulice.radlin.pl
Krok 2. Weryfikacja i wysłanie kart do głosowania
Działająca przy Radzie Miejskiej specjalna komisja zbierze propozycje, po czym do 5 maja 2017 r. mieszkańcy tych dwóch ulic otrzymają karty do głosowania z propozycjami nowych nazw.
Krok 3. Głosowanie
Od 8 do 19 maja 2017 w wyznaczonych miejscach (Miejski Ośrodek Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Urząd Miasta, siedziba Straży Miejskiej) trwać będzie głosowanie nad nowymi nazwami. Zainteresowani głosują na dostarczonych im kartach do głosowania.
Krok 4. Podjęcie uchwały
Rada Miejska planuje podjąć uchwałę w sprawie zmian nazw ulic pod koniec czerwca 2017 r.