Sobota, 30 listopada 2024

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Obrońcy Bożej Góry z Września ‘39 zostaną patronami ronda

26.03.2017 07:00 | 0 komentarzy | art

Gmina Mszana wspólnie z miastem Jastrzębie-Zdrój uhonorują żołnierzy, którzy w 1939 r. walczyli w obronie Bożej Góry, wzniesienia, które wytycza granicę między miastem a gminą. A honorowym obywatelem gminy zostanie mszański żołnierz, który bronił kraju przed niemieckim najeźdźcą.

Obrońcy Bożej Góry z Września ‘39 zostaną patronami ronda
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rondo, na którym krzyżują się jastrzębski odcinek Drogi Głównej Południowej z ul. Wodzisławską w Mszanie zyska patronów. Znajdujące się niemal na granicy obu samorządów rondo zostanie nazwane imieniem Obrońców Bożej Góry. - To była w zasadzie obopólna inicjatywa naszych samorządów – mówi Joanna Szymańska, sekretarz Urzędu Gminy w Mszanie.

Boża Góra to wzniesienie, które sąsiaduje z rondem i stanowi naturalną granicę między Mszaną a Jastrzębiem-Zdrojem. We wrześniu 1939 r. toczyły się tu walki między Wojskiem Polskim a niemieckim Wehrmachtem, nacierającym w kierunku Pszczyny. Wśród polskich żołnierzy znajdował rodowity „mszaniok” Franciszek Sławik. Nazwa wydaje się więc idealna, tym bardziej że upamiętnia nieco „zakurzonych” w ostatnich latach żołnierzy Września 1939 r. - Rzeczywiście niewiele mówi się w naszym regionie o żołnierzach września. Funkcjonuje przekonanie, że praktycznie nie było tu walk, że Wehrmacht na Śląsku nie spotkał się oporem polskich wojsk. Nie do końca tak było. Przecież w Rydułtowach żołnierze wysadzili tunel kolejowy, żeby utrudnić działania wojsk niemieckich. W Mszanie jak się okazuje też były walki – mówi dr Mateusz Sobeczko, pochodzący z Rydułtów historyk, pracownik Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Uroczystość ma się odbyć 20 maja i najprawdopodobniej rozpocznie się uroczystą wspólną sesją Rady Gminy Mszana oraz Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój, na której podjęta zostanie uchwała w sprawie nadania nazwy. Sprawa znajduje się obecnie w fazie załatwiania. Na tej samej sesji podjęta ma zostać również uchwała o nadaniu pośmiertnie tytułu honorowego obywatela gminy Mszana chorążemu Franciszkowi Sławikowi. Później uroczystości mają przenieść się na rondo. Tam ma się odbyć uroczysty apel ze wciągnięciem na maszty flagi państwowej i flag obu samorządów. Uroczystość ma uświetnić obecność Wojskowej Orkiestry Dętej. Wezmą w niej udział również uczniowie klasy mundurowej LO w Gogołowej. Następnie na boisku treningowym w Mszanie odbędzie się piknik militarny, z pokazem militariów, a także rekonstrukcją walk na Bożej Górze. To już inicjatywa głównie Mszany. Będzie się działo.

(art)