środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Dni Żołnierzy Wyklętych w Raciborzu [RELACJA]

07.03.2017 12:54 | 0 komentarzy | ż

W tym roku święto związane z żołnierzami Armii Krajowej, którzy po zakończeniu II wojny nie złożyli broni i z determinacją stanęli do walki z Sowietami, okupującymi nasz kraj, przyjęło trzydniowy kształt.

Dni Żołnierzy Wyklętych w Raciborzu [RELACJA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

1 marca o godz. 10.00 w DK „Strzecha” została otwarta piękna IPN-owska wystawa poświęcona ś.p. Danucie Siedzikównie, ps. Inka. Przybyli na tę uroczystość członkowie Klubu Gazety Polskiej, harcerze z ZHR oraz kilka klas szkolnych (SMS oraz I LO) wysłuchało krótkiej prelekcji Marka Rapnickiego, który przybliżył los 18-letniej bohaterki zgładzonej w Gdańsku w kazamatach gdańskiego KBW. Następnie na sali widowiskowej dr Mirosław Sikora z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej wygłosił wykład o fenomenie Żołnierzy Wyklętych, którzy byli ewenementem w skali całej Europy.

Zobacz również:


2 marca zaprezentowano film Jerzego Zalewskiego pt. „Historia Roja” z 2016 roku, będącym filmową sagą ukazującą sytuację w „wyzwolonej” Polsce przy pomocy losu jednego konkretnego żołnierza. Bohaterski Rój jak w soczewce ukazuje dramat i opresję, w jakiej znaleźli się niezłomni obrońcy Ojczyzny. Cisza, jaka zapanowała po projekcji, świadczyła o tym, że fala krytyki, która przelała się nad filmem, niekoniecznie była sprawiedliwa.


Trzeci dzień obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczciliśmy koncertem znanego w Polsce zespołu rockowego. Powodem zaproszenia LUXTORPEDY nie było tylko ich brzmienie, lecz fakt, że muzycy w swej postawie oraz tekstach odwołują się do sprawdzonych wartości: wiary, męstwa i patriotyzmu.

Koncert prowadzony przez charyzmatycznego lidera, Roberta Friedricha, był znakomitym przykładem narracji z przesłaniem. Pamiętaj, kim jesteś! Dbaj o historię! Jeśli upadłeś, wstań i idź dalej! Nie mogło być inaczej: wieczór z LUXTORPEDĄ przyciągnął do RDK rzeszę fanów rocka.

Zobacz również:

Zespół wystąpił w stałym składzie: Przemysław Frencel (wokal), Robert Drężek (gitara), Krzysztof Kmiecik (bas), Tomasz Krzyżaniak oraz oczywiście Robert Friedrich (gitara). Znakomite zgranie, charakterystyczne brzmienie gitar oraz heavy-metalowy puls starszym słuchaczom mogły przypominać kompozycje Black Sabbath, ale teksty, żarliwie wykrzyczane w ciemność sali, odnosiły się do młodego polskiego słuchacza. Kiedy w trakcie utworu śpiew wokalistów znacząco milknął, fani pod sceną kończyli bezbłędnie tekst. Między sceną a widownią przelatywała iskra pełnego porozumienia. Kulminacją niezwykle energetycznego koncertu stał się niewątpliwie „Hymn”, napisany kiedyś dla ludzi jeżdżących na wózkach. „Wiara, siła, męstwo to nasze zwycięstwo” - te słowa zawisły w przestrzeni i pozostały w sercach fanów. Sobotni koncert był prawdziwym spotkaniem pokoleń.

źródło: RCK, oprac. żet