Koleje Śląskie rozpoczęły walkę z pseudokibicami
W 2016 roku Koleje Śląskie odnotowały ponad 100 przypadków dewastacji pociągów.
Niewpuszczanie wszystkich kibiców do jednego pociągu, sprawdzanie biletów na peronie, a w skrajnych przypadkach nawet wstrzymanie pociągu – to niektóre z nowych metod walki Kolei Śląskich i Policji z chuligaństwem.
10 lutego wystartowała runda wiosenna piłkarskiej ekstraklasy. Koleje Śląskie wspólnie z Policją okres przerwy w rozgrywkach wykorzystały na zaplanowanie dodatkowych rozwiązań, które mają przeciwdziałać chuligańskim wybrykom na kolei. Do wcześniej już podejmowanych działań, takich jak np. zwiększenie obsady konduktorskiej i zwiększenie pojemności taboru, dochodzą kolejne. Będą to m.in. odmowa przejazdu danym pociągiem osobom awanturującym się, ograniczenie liczby przewożonych osób (do nominalnej liczby miejsc siedzących i stojących w danym pojeździe), sprawdzanie lub sprzedaż biletów na peronie przed wejściem do pojazdu w asyście Policji, czy bezpośredni kontakt kierownika pociągu z funkcjonariuszem Policji w celu ustalenia w skrajnych przypadkach konieczności wstrzymania ruchu, zanim pociąg dojedzie do stacji, na której czeka grupa udająca się na mecz, jeśli zachowanie pseudokibiców zagraża bezpiecznej jeździe pozostałych pasażerów.
– Dotychczas w zdecydowanej większości przypadków skutecznie radziliśmy sobie z przejazdami zorganizowanych grup kibiców, a współpraca z Policją odbywała się bezproblemowo. Czara goryczy przelała się 11 grudnia ubiegłego roku, kiedy to pseudokibice jechali na mecz jednego ze stołecznych klubów do Gliwic – mówi rzecznik prasowy Kolei Śląskich Michał Wawrzaszek. – Szkody wyrządzone wówczas w dwóch jednostkach – krótkim i długim elfie – oszacowaliśmy w sumie na kilkanaście tysięcy zł – dodaje Wawrzaszek.
Zaplanowane działania przewoźnika w skrajnych przypadkach mogą generować dodatkowe utrudnienia w ruchu kolejowym – opóźnienia lub odwołania pociągów. Przedstawiciele Kolei Śląskich tłumaczą to priorytetem bezpieczeństwa. – Bezpieczeństwo i komfort podróżnych są dla nas najważniejsze. Cenimy to wyżej niż suche wskaźniki dotyczące punktualności – wyjaśnia Wawrzaszek. – Dlatego zdecydowaliśmy się na bardziej radykalne kroki i wprowadziliśmy stosowne zmiany w naszym regulaminie – dodaje.
Po wprowadzeniu odpowiednich zmian w regulaminie przewozu osób (RPO-KŚ) w Kolejach Śląskich, policjanci z Wydziału Prewencji KWP w Katowicach oraz Oddziału Prewencji Policji w Katowicach prowadzą szkolenia pracowników drużyn konduktorskich w zakresie współdziałania z Policją. Instruktaż to jednak nie wszystko. – Policjanci skierowani do zabezpieczenia ładu i porządku publicznego podczas przejazdu kibiców będą m.in. asystować pracownikom Kolei Śląskich sprzedającym i sprawdzającym bilety przed wejściem do pojazdu, a także w trakcie jazdy - zapewnia nadkom. Mariusz Herbuś ze śląskiej policji.
Nowy regulamin z zaostrzonymi przepisami wszedł w życie 1 lutego. Łącznie w 2016 roku Koleje Śląskie odnotowały ponad 100 przypadków dewastacji pociągów. Wyrządzone szkody zostały oszacowane na kwotę ok. 250 tys. złotych.