Czwartek, 28 listopada 2024

imieniny: Zdzisława, Lesława, Gościerada

RSS

„Dziedzictwo” kobiet śląskich

19.02.2017 11:00 | 0 komentarzy | eos

Dramatyczne losy śląskich kobiet i ich rodzin są kanwą książki „Dziedzictwo”, której autorka Eva Tvrdá przenosi czytelnika w świat Agnes, ale też Hildy, Hedy, Gertrudy, Leny, Edeltrudy, Elizy i Marichen. Życie tych kobiet w latach 30. XX wieku przeplatało się z historią Śląska, Niemiec i całej Europy, jednocześnie ukazując, że to często one były pierwszymi ofiarami wszelkich konfliktów, nie tylko tych na pograniczu.

„Dziedzictwo” kobiet śląskich
Bohaterka spotkania promującego polskie wydanie książki "Dziedzictwo" Eva Tvrda wraz z Leonardem Fulneczkiem. Fragmenty powieści czytała Dominika Piszczan z Zabełkowa.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O kobiecym „Dziedzictwie”, które otwiera śląską trylogię, przenosząc czytelnika do Kraju Hulczyńskiego, opowiadała sama pisarka w Restauracji „Pod Zielonym Dębem” w Starym Boguminie. Pretekstem zaś do spotkania autorskiego była promocja polskiego wydania powieści, której fragmenty przeczytała Dominika Piszczan z Zabełkowa.

Książka „Dziedzictwo” opisuje losy Ślązaczek, takie same w Kraju Hulczyńskim, jak i na ziemi raciborskiej, bardzo często ukrywane i nieopowiedziane nawet (a może zwłaszcza) najbliższym. Co najważniejsze pokazuje autentyczne historie utrwalone w tekście literackim.

Eva Tvrdá, urodziła się w Opawie, a obecnie mieszka w Szilerzowicach, mężatka, mama dwóch synów. Zadebiutowała w 1996 r. nowelą „Dal”, ale na literackie wody wypłynęła w 2005 r. powieścią

„Dziedzictwo”. Kolejne książki tworzące śląską trylogię, to „Czereśniową aleją” („Třešňovou alejí”, 2008) i „Okna do pokoju” („Okna do pokoje”, 2010).

Najnowszą jej książką jest klasyczny kryminał, którego akcja toczy się w Ostrawie. Organizatorami autorskiego spotkania byli: DFK Zabełków, Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej, Stowarzyszenie „Ad libitum” oraz Hotel i Restauracja „Pod Zielonym Dębem”.

(ewa)