środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Dworek Florianshof w Rybniku Zamysłowie jest wyburzany [ZDJĘCIA]

18.02.2017 10:28 | 1 komentarz | pm

Pozwolenie na rozbiórkę budynku na Zamysłowie wydane zostało przez Wydział Architektury UMR, po pozytywnym zaopiniowaniu przez Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Dworek Florianshof w Rybniku Zamysłowie jest wyburzany [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wiele emocji wśród mieszkańców dzielnicy Zamysłów wzbudza wyburzanie budynku przy ul. Jarzynowej 19 w Rybniku-Zamysłowie, pozostałości po majątku dworskim Florianhof. – Budynek mieszkalny przy ul. Jarzynowej 19 nie jest wpisany do rejestru zabytków, ale objęty jest ochroną konserwatorską na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i znajduje się w gminnej ewidencji zabytków. Obiekty wpisane do rejestru zabytków (nie dotyczy omawianego obiektu!) przed pozwoleniem na rozbiórkę wymagają wcześniejszego postępowania w sprawie skreślenia z rejestru przez Generalnego Konserwatora Zabytków – tłumaczy Agnieszka Skupień, asystentka prezydenta Rybnika.

Rejestr zabytków i zapis w planie miejscowym są formami ochrony zabytków wskazanymi w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Gminna ewidencja jest wykazem wszystkich obiektów zabytkowych znajdujących się na terenie danej gminy, którą prowadzi Prezydent Miasta (jako organ administracyjny) w uzgodnieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Miejscowe plany mają obowiązek uwzględniać gminną ewidencję zabytków.

– Pozwolenie na rozbiórkę budynku na Zamysłowie wydane zostało przez Wydział Architektury UMR, po pozytywnym zaopiniowaniu przez Miejskiego Konserwatora Zabytków zgodnie z zapisem miejscowego planu zagospodarowania dla tego terenu (MPZP Zachód 2011), ponieważ na podstawie porozumienia między Wojewodą Śląskim a Miastem Rybnik w sprawie przekazania niektórych kompetencji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków miastu Rybnik przekazane zostały kompetencje w zakresie uzgadniania działań na obiektach chronionych w planach miejscowych, co wykonywane jest przez Miejskiego Konserwatora Zabytków – dodaje Skupień.

Niezwłocznie po wydaniu opinii, MKZ przekazał kopię opinii konserwatorskiej z dnia 16 stycznia 2017 r. wraz z wykonaną dokumentacją konserwatorską – tu: kartą ewidencyjną zabytku nieruchomego niewpisanego do rejestru zabytków (niezbędną przy uzgadnianiu rozbiórki; dla celów archiwalno-badawczych). Przekazywanie kopii wydawanych uzgodnień konserwatorskich jest jednym z warunków zawartego porozumienia (o którym mowa wyżej) i WKZ, mając wgląd do wydawanych ustaleń na poziomie gminy, może zgłosić uwagi lub sprzeciw. W omawianym przypadku nie miało to miejsca.

Budynek zaczęto wyburzać 15 lutego. Po czym zaprzestano rozpoczętych działań, a na miejscy pojawił się zastępca śląskiego WKS. – Wizyta Zastępcy Śląskiego WKZ w dniu rozpoczęcia rozbiórki obiektu, tj. 15.02.2017 r., miała na celu dokonanie oględzin i wyjaśnienie sprawy na skutek interwencji osób zainteresowanych rozbiórką. Obiekt nie jest wpisany do rejestru zabytków, więc nie wymaga pozwolenia WKZ. Prace zostały wstrzymane czasowo (choć na razie decyzji WKZ ani żadnego innego dokumentu w tej sprawie jeszcze nie ma), do wyjaśnienia sprawy przez WKZ – mówi Agnieszka Skupień i dodaje, że zgodę na rozbiórkę budynku przy ul. Jarzynowej 19 w Rybniku-Zamysłowie, pozostałości po majątku dworskim Florianhof, wydano zgodnie z przepisami Prawa Budowlanego. Dla budynku została wykonana ocena stanu technicznego, w której stwierdzono, że stan budynku jest bardzo zły: uszkodzona konstrukcja, naruszona stabilność, budynek nie spełnia większości norm, silne zawilgocenie substancji – obiekt nie nadaje się do użytkowania i stwarza zagrożenie dla życia. Postępowanie kolejnych właścicieli (brak jakichkolwiek remontów, zaniedbanie itp.), długotrwały stan nieużytkowania, a także wydarzenia ostatnich miesięcy (katastrofa ściany, ostatnio pożar, mimo wykonanych zabezpieczeń przed dostępem), doprowadziły obiekt do stanu ruiny.

Chronologia:

• 19 grudnia 2016 r. właściciel obiektu złożył wniosek o rozbiórkę budynku; dołączył projekt rozbiórki oraz ocenę stanu technicznego obiektu; uzasadnienie dla rozbiórki budynku: zły stan techniczny oraz nadmiernie wysoki koszt prac remontowych.

• 5 stycznia 2017 r. dokumentacja została przekazana do uzgodniona do Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Rybniku, który działa w uzgodnieniu

• 23 stycznia została wydana decyzja Prezydenta Miasta Rybnika zatwierdzająca projekt i udzielająca pozwolenia na rozbiórkę budynku mieszkalnego nieużytkowanego – pozostałości po majątku dworskim Florianhof przy ul. Jarzynowej 19 w Rybniku.

• 15 lutego – rozpoczęcie działań rozbiórkowych przez właściciela obiektu i wstrzymanie prac do wyjaśnienia sprawy przez WKZ.