Ruch Autonomii Śląska nie chce Ronda Rodła w Raciborzu: To polski nacjonalizm
Zdaniem działaczy RAŚ w Raciborzu i powiecie raciborskim, znak Rodła budzi "negatywne odczucia, skojarzenia i emocje". Proponują inne nazwy dla ronda u zbiegu ulic Opawskiej, Eichendorffa i Matejki w Raciborzu.
Autonomiści skorzystali z konsultacyjnych społecznych i negatywnie zaopiniowali projekt uchwały w sprawie nadania rondu u zbiegu ulic Opawskiej, Eichendorffa i Matejki nazwy Rodła.
"Negatywne odczucia, skojarzenia i emocje"
- Uważamy, że znak Rodła może wywoływać negatywne odczucia, skojarzenia i emocje nie tylko wśród wielu mieszkańców Raciborza, ale również wśród mieszkańców pozotałej części powiatu raciborskiego, w szczególności autochtonów, a to za sprawą jego powiązania z nieprzyjaznym wielu autochtonom nacjonalizmem polskim okresu międzywojennego oraz powojennego - uzasadniają swój sprzeciw Krzysztof Grzesik i Kamil Kotas, przedstawiciele Ruchu Autonomii Śląska w Raciborzu i powiecie raciborskim.
Działacze Ruchu Autonomii Śląska proponują "nazwanie ronda bardziej neutralnymi, regionalnymi nazwami, które mogą łączyć wszystkim mieszkańców ziemi raciborskiej", jak np. Rondo Górnośląskie, Rondo im. Książąt Raciborskich, Rondo im. ks. Augustyna Weltzla.
Choć wyrażają swój szacunek dla odczytywania symbolu Rodła jako trwania i pielęgnowania polskości, "szczególnie w czasie zbrodniczych rządów nazistów w Nieczmech", to dla autonomistów Rodło pozostaje symbolem "nachalnej agitacji polskich nacjonalistów (...) wobec ludności śląskiej".
Rodło reaktywacja
Rok temu w Domu Kultury "Strzecha" założono miejscowy Klub "Rodło". Inicjatorem przedsięwzięcia był Kazimierz Głowacki ze Związku Polaków w Niemczech. - Rodło odwołuje się do najważniejszych dla Polaków wartości: narodu, wiary, braterstwa, patriotyzmu oraz służby. Nasza służba to reaktywacja Rodła dla wspólnego dobra Raciborza i okolic - stwierdził K. Głowacki podczas uroczystości. Po raz pierwszy oddział "Rodła" założono w Raciborzu w dwudziestoleciu międzywojennym.
Symbol Rodła
Rodło to znak przedstawiający bieg Wisły z zaznaczonym Krakowem, używany przez członków Związku Polaków w Niemczech od 1933 roku. Jego powstanie było reakcją na stosowanie w symbolice ówczesnego państwa niemieckiego swastyki. Jednocześnie Polaków w Niemczech obowiązywał zakaz używania znaku Orła białego. Dlatego zaprojektowali znak Rodła, który na zewnątrz mógł uchodzić za modyfikację swastyki. Wybieg udał się ,dzięki czemu Polacy w Niemczech uniknęli narzucenia im symboliki nazistowskiej. Autorem używanego do dziś projektu Rodła była Janina Kłopocka.
Wojtek Żołneczko
Komentarze
18 komentarzy
Fanpejdż RAŚ w powiecie raciborskim: https://www.facebook.com/rasraciborski/
gniduś tyś ni ma hanys boś ty przeszoł razem z cerą na religia pokoju inakszy by twoja cera już bez łepy była, bo mąż all sam sabim by się wściekł
a może tak rondo " Tragedii Górnoślązaków po II WŚ" ale to jest temat tabu dla " prawdziwych " Polaków.
irys0009 vel gyniuś vel zezem znawca od wszystkiego .Ten znawca on porzadnie dupy sobie wytrzyc nie umi i zadbac o higiene osobistą hahaha a co dopiero osadzac innych bo im do piet nie dorasta
Tylko że te "gorole" zadłużają się ponad stan żeby "pokazać" sąsiadom jacy to z nich bogacze a zazwyczaj kończy się to tragicznie i zostają bez niczego.
@ gyniuś gorole mieszkaja w pieknych domach a slonzoki w familokach na kupie maja jeden kibel na kilka osob
@ gyniuś a ty nimosz czasem kupy za paznokciami z podcierania zadka ?
Rondo Rodła to bardzo dobra nazwa.
po co te prowokacyjne wpisy? A nazwy rond czy ulic powinny łączyć a nie dzielić
@antyRAŚ - na Ślonsku to jerześ yno gościem ,twój hajmat to za Bugiem ! Tam możesz w większości przez żertka prać za stodołą i zadek kukurydzą podćyrać !
Od kiedy mniejszość rządzi większością.Co , może przywrócić Adolf Hitler strasse ?
Każdy nacjonalizm jest zły. Polski też. Nie ma lepszych nazw na rondo???
Czy taki SS bękart śmie nazywać sie ślonzokiem ? " koło 20.08.2013 21:22 - Jo je Ślonzok, jak żech był łebek, to mój sąsiod to był SSman, stary chop, kiery dobrowolnie zapisoł się do SS. On mi padoł tak, "synek, pamiyntej, nigdy nie dej się zniewolić i niszcz tych, co chcą cie zniewolić a wtedy bydziesz szęśliwy tak jak jo". Chop już nie żyje, ale jego nauki byda pamientoł do końca życia, bo życie przeżył tak jak chcioł, nigdy nie doł się zniewolić, zawsze walczył za to w co wierzył.”
Brawo RAŚ! Kiedy wreszcie hadziaje zrozumieją, że tu jest Śląsk, jak chcą se jakieś rodła robić, to niech wracają na Ukrainę!
Gorol brrrrr.
a dlaczego mniejszość ma coś do powiedzenia? a Racibórz to w jakim państwie się znajduje ? dlaczego ciągle więkość Polaków ma akceptowac pomysly mniejszości, ślązacy powinni po tylu latach w koncu zrozumieć ze zyją w panstwie: Polska.
Im więcej czytam artykułów n.t: autonomii tym bardziej nie lubie ślązaków
kiedyś sobie myślałem że ruch autonomi śląska to fajna sprawa.... sam czuję się ślązakiem.... ale teraz to czekam kiedy to zdelegalizują tą niemiecką opcje na śląsku.. .. a po akcji tego Jerzy Gorzelik który paradował w mundurze niemieckim przed Śląskiego Urzędu Wojewódzkim jeszcze utwierdziło mnie w tym... ..tak samo czekam kiedy poznikają te niemieckobrzmiące nazwy miejscowości... po śląsku było by fajnie...ale niemiecku... ..ps... ciekawe jakie hakenkreuz budzi u nich odczucia...pewnie pozytywne..