środa, 12 czerwca 2024

imieniny: Janiny, Onufrego, Leona

RSS

„Kuchenne maszkiecenie” z Rączką

01.02.2017 19:56 | 0 komentarzy | juk

Dzisiejszego popołudnia do garnków i chochli stanęli gimnazjaliści z Radlina. Areną tych zmagań była wodzisławska restauracja Rączka Gotuje.

„Kuchenne maszkiecenie” z Rączką
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Uczniowie z radlińskiego Gimnazjum nr 1 pod czujnym okiem kucharza Remigiusza Rączki przygotowali dziś wspaniałe dwa dania. Pierwszym z nich był żur żeniaty, a drugim tradycyjna cytrynowa szpajza. Własnoręcznie przyrządzone wspaniałości zostały podane przez młodych adeptów sztuki kulinarnej swoim najbliższym. Prócz rodziców wśród zaproszonych gości znaleźli się również dyrektor radlińskiego Miejskiego Centrum Kultury Tomasz Miler oraz naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych radlińskiego magistratu Halina Mizia. - Jest to naprawdę zdolna grupa młodzieży. Gratuluję rodzicom tak utalentowanych dzieci - mówił Remigiusz Rączka po wydaniu wszystkich dań.

1 września 2016 r. w Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza w Radlinie ruszył projekt pn. „Kuchenne maszkiecenie- warzymy, godamy, tradycji się trzymamy”. Tematem przewodnim projektu są kulinaria. Oprócz umiejętności gastronomicznych uczniowie poznają podstawowe zasady z zakresu savoir-vivre’u kulinarnego. - Za nimi już kilka warsztatów kulinarnych pod czujnym okiem Pań z Koła Gospodyń z Głożyn, poczęstunki szkolne oraz „ciasteczkowa” wizyta w urzędzie miasta. W szkole są łatwo rozpoznawalni dzięki samodzielnie zaprojektowanym koszulkom i fartuchom - dodaje koordynator projektu Ewa Szurchaj.

Nauka, relaks, uśmiech i dobra zabawa - to główne cechy projektu, w którym biorą udział uczniowie. Każde warsztaty kulinarne rozpoczynają się w sklepie - „maszkietniki” muszą samodzielnie zakupić składniki, przygotować sprzęt i wybrać przepis. Uczą się dokładność, systematyczności w planowaniu i realizacji działań, rozwijając jednocześnie umiejętność pracy w zespole. Przezwyciężają strach przed występami publicznymi. Ucząc się gotować, prosić o pomoc, jednocześnie promując siebie, mając świadomość profesjonalizmu i kompetencji.

Projekt otrzymał dotację w ramach Ogólnopolskiego Programu Grantowego - „Równać Szanse 2016”. Grant pochodzi od Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności i Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. Ideą programu Równać Szanse jest oddanie pola do działania młodym.

Ludzie:

Remigiusz Rączka

Remigiusz Rączka

Znany i lubiany kucharz, mistrz kuchni śląskiej.