Piątek, 11 października 2024

imieniny: Aldony, Emila, Dobromiły

RSS

Będą nowe nazwy ulic w Rybniku? Są konkretne propozycje

26.01.2017 09:39 | 2 komentarze | pm

Juliusz Roger, Tragedii Górnośląskiej, Alojzy Frelich, ks. Henryk Jośko, Śląscy Antyfaszyści - to propozycje nazw ulic przedstawione przez stowarzyszenia z Rybnika.

Będą nowe nazwy ulic w Rybniku? Są konkretne propozycje
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Propozycje dotyczące nazw ulic, placów i rond w ramach działań na rzecz zmian związanych z eliminację pozostałości komunistycznych przygotowały Stowarzyszenie Sprawiedliwość i Prawda oraz Stowarzyszenie Nasz Wspólny Śląski Dom.
– Przeprowadzona analiza nazw w tym zakresie na terenie miasta Rybnika wykazała, według informacji prasowych, potrzebę dokonania 17 zmian . Wychodząc naprzeciw tym potrzebom dokonano stosownego wyboru ewentualnych nowych patronów – informują przedstawiciele rybnickich stowarzyszeń, które wystosowały w tej sprawie oficjalne pismo.

„Z analizy „Wykazu ulic miasta Rybnika , zamieszczonego w Biuletynie Informacji Publicznej , wynika że zawiera on 675 pozycji. Na szacunkową, ogólną liczbę rzędu 250 nazw, które określić można jako przypisane do osób, zaledwie około 85 przypada na ludzi związanych z Rybnikiem lub Śląskiem. Jest to fakt zdumiewający, jeżeli weźmiemy po uwagę bogactwo kandydatur do wyróżnienia wywodzących się z Ziemi Rybnickiej lub tworzących na tym terenie. Przypomina się, że nadanie nazwy i oznakowanie ronda Powstańców Śląskich w Rybniku nastąpiło po interwencjach Stowarzyszenia Nasz Wspólny Śląski Dom. 
W „Wykazie ulic” mamy wyszczególnione nazwy 20 rond , ale bez Powstańców Śląskich. Niezależnie od nazw ulic „komunistycznych „ występują wyróżnione osoby, których dokonania są zdecydowanie mniejsze od proponowanych w niniejszym opracowaniu. Odczucia te można uznać za subiektywne , stąd potrzeba dialogu społecznego co do przyszłych nazw ulic, placów i rond. Po dyskusjach w kręgu wielu osób, ale zbyt małego, aby to była próba reprezentatywna dokonano wyboru proponowanych nowych patronów ulic, placów i rond . Wybrane osoby i określenia w przypadku niezakwalifikowania ich jako godnych do nadania ich nazw ulicom …. mogą patronować : szkołom, przedszkolom, obiektom kulturalnym itp. W celu spowodowania większej integracji społeczeństwa w Rybniku i na Śląsku niezbędnym jest przedstawienie życiorysów osób , które w minionym okresie z różnych powodów były przemilczane lub nawet szkalowane, na przykład „żołnierze wyklęci”. Aktualny stan nazewnictwa ulic … Rybnika upoważnia do stwierdzenia, że poziom historycznej edukacji regionalnej uprzednich decydentów był żenujący. Wyraża się nadzieję, ze niniejsze przedstawienie sylwetek wybitnych ludzi Tej Ziemi spowoduje postrzeganie regionu, jako bogatego w ludzi czynu i postaw patriotycznych. Przedstawione życiorysy opierają się na wielu źródłach zarówno pisanych jak i znanych z autopsji . Ze względu na charakter opracowania podano tylko niektóre źródła informacji. W dobie internetu łatwo można rozszerzyć wiedzę na temat postaci proponowanych jako patroni ulic..., do czego zachęca się gorąco. Wyraża się przekonanie, że nastał czas na dobrą zmianę w nazewnictwie ulic, placów, rond oraz nadawania patronów szkół i nie tylko. Propozycje w większości przypadków, mogą być wykorzystane przez wszystkie miasta i gminy Górnego Śląska”.
Pismo zostało przedstawione przez Alojzego Motykę, prezesa Stowarzyszenie Sprawiedliwość i Prawda i sekretarza Artura Oleksińskiego oraz Pawła Helisa, prezesa Stowarzyszenia Nasz Wspólny Śląski Dom.

Proponowani patroni ulic i placów Rybnika według Stowarzyszenia Sprawiedliwość i Prawda
1. Książę Jan II Dobry
2. Juliusz Roger
3. Henryk Sławik
4. Tragedii Górnośląskiej
5. Jerzy Kucharczyk
6. ks. Adolf Pojda
7. Wilhelm Kula
8. Gołężyce
9. Mieszko Plątonogi
10. Alojzy Frelich
11. Karol Godula
12. Jerzy Ziętek
13. Pius X
14. Brat Rudolf – Cysters
15. ks. Henryk Jośko
16. Wilhelm Szewczyk
17. Artur Trunkhardt
18. Pelagia Konsek
19. Cyryl i Metody
20. Śląscy Antyfaszyści