Kilka rad jak chronić się przed smogiem
Uwaga smog! Jeżeli możesz, zostań w domu.
Jakość powietrza jest bardzo zła i ma negatywny wpływ na zdrowie. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostałe osoby powinny ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. Wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz są odradzane. Długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym.
Grupami ludności w szczególności narażonymi na drażniące działanie pyłu zawieszonego są:
• osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa), osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (astma, przewlekła choroba płuc), osoby starsze oraz dzieci,
• osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie,
• osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej.
Środki ostrożności, które powinny być podjęte to:
• w przypadku poziomu 200 – 300 µg/m3 stężenia dobowego PM10 unikanie przebywania na otwartej przestrzeni przez najbardziej narażone grupy ludności, a pozostałe osoby powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, w szczególności połączonego ze znacznym wysiłkiem fizycznym,
• w przypadku przekroczenia poziomu 300 µg/m3 stężenia dobowego PM10 najbardziej narażone grupy osób powinny pozostać w pomieszczeniach i nie przemęczać się, pozostałe osoby powinny unikać przebywania na otwartej przestrzeni.
Miasto zwraca się z apelem do mieszkańców o ograniczenie na czas przekroczeń poziomu alarmowego:
• spalania paliw złej jakości takich jak muły i miały węglowe oraz w miarę możliwości korzystanie w tym czasie z grzejników elektrycznych lub palenisk niskoemisyjnych na gaz lub olej opałowy (jeśli w gospodarstwie domowym występują alternatywne źródła ciepła),
• palenia w kominkach, jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania mieszkań,
• wychodzenia z domów, szczególnie przez osoby wrażliwe na zanieczyszczenia,
• spacerów z dziećmi.
Przypominamy o bezwzględnym zakazie spalania odpadów w paleniskach domowych!
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
Jak być na bieżąco z poziomem zanieczyszczenia powietrza? Skąd czerpać informacje na temat aktualnego stanu jakości powietrza w mieście?
Na bieżąco, na stronie internetowej www.katowice.wios.gov.pl, podawane są informacje dotyczące jakości powietrza na terenie całego województwa śląskiego. Dane bieżące pochodzą z 18 automatycznych stacji monitoringu powietrza (największa ilość w kraju). Na stronie internetowej WIOŚ w Katowicach zamieszczane są również dane z prowadzonych pomiarów manualnych i pasywnych, które ukazują się z przesunięciem czasowym wynikającym z wykonywania analiz laboratoryjnych.
Wszystkie wyniki pomiarów znajdują się na stronie Śląskiego Systemu Monitoringu Powietrza: http://powietrze.katowice.wios.gov.pl/ .
Poza bieżącymi wynikami badań jakości powietrza na stronie internetowej znajduje się zakładka System Prognoz Jakości Powietrza: http://spjp.katowice.pios.gov.pl/, w którym podawana jest informacja o przewidywanej jakości powietrza na kolejną dobę (tzw. krótkoterminowa prognoza zanieczyszczeń).
Zachęcamy również do pobrania aplikacji na urządzenia mobilne "SmokSmog", dzięki której po wybraniu lokalizacji "Rybnik", będziemy mogli sprawdzać aktualny stan zanieczyszczenia powietrza w Rybniku. Aplikacja do pobrania: http://smoksmog.malopolska.pl/ (inf. UM Rybnik)
Komentarze
9 komentarzy
A co my w średniowieczu żyjemy żeby powietrze oczyszczać?
Poza tym to pic na wodę te oczyszczacze,ludzi robią w konia.
Ludzie mają po 2-3 bryki a palą śmieciami,ludzi stać tylko trzeba ich karać aby zrozumieli,że trują nas wszystkich
Smog smogiem ale warto pamiętac żeby w domu używać oczyszczacza, bardzo pomaga.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
producenta ekstra maszyny /pieca/ do trucia trzeba karać ! osoby ktore kupują taki piec
i trują też karać . . .
Najlepszy sposób na smog pokazał pewien ktoś czyli bieg w smogu...
A może byście tak zaczęli od siebie bo oprócz jałowej gadki żadnych efektów nie widać.Znajomy kupił niedawno piec robiony w jakimś podrzędnym warsztacie typowy mułowy z lat 60-tych,bez jakichkolwiek atestów i norm.Podobno idą jak świeże bułeczki.Jak się słyszy takie rzeczy to się płakać chce.Moim zdaniem powinni pozamykać producentów takich "cudów" bo to przestępcy a nie rzemieślnicy!
sejmik to ma w rzici i niczego nie zakazuje. Mało tego we wszystkich mediach w Polsce trąbią jak to w Katowicach, Krakowie i Warszawie strasznie. Czasem wspomną o Rybniku bo Kuczera szkołę zamknął. W Wodzisławiu i okolicy jest ponad 1000% normy non stop ale oczywiście media ogólnopolskie o Warszawie gdzie jest 200% piszą. A sejmik ma wszystko w rzici i dalej tym mułem pozwalają palić mimo, że w Wodzisławiu i Rybniku stężenia są już zagrażające życiu i zdrowiu. Połowa ludzi chodzi kaszle i ma duszności i to nie z przeziębienia.
Sejmik na cito powinien zakazać palenia mułem i flotem.A nie czekać na połowę czy koniec roku jak zapowiedział.To jest poniżej krytyki.Powinny być zakazane piece kopciuchy z okresem przejściowym 1 jeden rok.Jednak trzeba głównie likwidować stare kotłownie oraz piece na opał stały bo inaczej nigdy ze smogu nie wyjdziemy..Żadnych długich kilkuletnich terminów przejściowych.Oraz kazdy nowy budynek budowany ma mieć zgodę tylko na ogrzewanie gazem lub z sieci cieplnej lub prąd lub pompą ciepła żadne piece klasy nawet 5.Teraz na godziny poranne w Rybniku ilość PM10 w powietrzu wynosi 570.8ug/m3 a w Wodzisławiu 519 ug/m3 PM10 .Normy w obu przypadkach są ponad 1000%przekroczone w Rybniku to dokladnie 1141% a w Wodzisławiu 1038% przekroczenia dopuszczalnej normy 50ug/m3 PM10.Uważam że decyzja o zamknięciu szkół była wzorcowa.Powinien być apel lub nakaz aby połowę samochodów wg rejestracji nie mogło wyjeżdżać na drogi co drugi dzień oraz aby ludzie zmniejszyli temperatury ogrzewania w domach co najmniej o 4 l stopnie .To dałoby wymierne efekty.
Wszyscy o tym wiedzą i piszą, że to przede wszystkim paliwo złej jakości muł i miał węglowy (to odpady a nie paliwo tak naprawdę), stanowią główną przyczynę smogu. Ani Rzeczpospolita Polska, ani Sejmik Województwa Śląskiego nie zakazali jednak sprzedaży tego świństwa. O czym my tutaj gadamy, jeśli Władze Wojewódzkie i Państwowe nie mogą wykonać tak prostej rzeczy jak zakaz sprzedaży tego syfu!? 2000% i dalej z tym nic nie robią na szybko? ręce opadają