Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Rybnik chce współpracy z organizacjami pozarządowymi. Wyda na to 12,5 mln zł

27.11.2016 12:29 | 0 komentarzy | pm

Rada Miasta Rybnika, przyjęła program współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2017 rok.

Rybnik chce współpracy z organizacjami pozarządowymi. Wyda na to 12,5 mln zł
Stowarzyszenie „17-tka" to jedno z najprężniej działających rybnickich stowarzyszeń
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Program ten jest podstawowym dokumentem określającym cele, zasady, przedmiot i formy współpracy Miasta Rybnika z tymi podmiotami. Wskazuje priorytetowe zadania publiczne, które wspólnie z organizacjami pozarządowymi Miasto zamierza realizować w 2017 roku, a także określa tryb powoływania i zasady działania komisji konkursowych, opiniujących oferty składane w otwartych konkursach ofert na realizację zadań publicznych.

– Program ma być zachętą i pomocą przy rozwiązywaniu skonkretyzowanych problemów Rybnika w obszarach istotnych dla jego mieszkańców, z zachowaniem zasady suwerenności i partnerstwa stron, efektywności, jawności i uczciwej konkurencji – tłumaczy Agnieszka Skupień, asystentka prezydenta Rybnika.

Program zawiera innowacyjne podejście do kwestii związanych z kontraktowaniem zadań publicznych przez podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego. Założeniem jest rzeczywiste przekazywanie zadań, polegające na ich podziale (z zachowaniem elementów dobrze rozumianej konkurencji) pomiędzy sektorem publicznym a sektorem społecznym. Podejście to przewiduje nowy typ zlecania zadania publicznego, tzw. regranting. Rozwiązanie to polega na zlecaniu zadania jednej organizacji tzw. operatorowi projektu, który następnie zleca wykonanie projektu organizacji pozarządowej lub innemu podmiotowi tzw. realizatorowi projektu.

Zgodnie z przyjętym programem, w 2017 roku szczególnie preferowane będą projekty realizowane na obszarach objętych programem rewitalizacji (tj. na terenach problemowych, zmarginalizowanych, które wymagają podjęcia dodatkowych interwencji, działań, aby wyprowadzić mieszkańców je zamieszkujących z sytuacji kryzysowej). Program wskazuje propozycje konkretnych podzadań, jakie będą realizowane w ramach priorytetowych zadań publicznych. Wysokość środków zaplanowanych na realizację Programu w 2017 roku to 12.569.908 zł.

Z pełną treścią Programu można się zapoznać TUTAJ.