Sobota, 1 czerwca 2024

imieniny: Jakuba, Hortensji, Gracjany

RSS

Anton M. Schoenawa wrócił do Kuźni

19.11.2016 13:00 | 0 komentarzy | red

Kuźnia Raciborska Anton Magnus Schoenawa – założyciel huty „Nadzieja” („Hoffnungshütte”), która dała początek dzisiejszemu „Rafametowi” w historii Kuźni Raciborskiej zapisał się złotymi zgłoskami. Dzięki staraniom członków jednostki pomocniczej „Osiedle – Stara Kuźnia”, od kilku dni wizerunek przemysłowca możemy podziwiać na skwerze pomiędzy ulicą Klasztorną i Arki Bożka.

Anton M. Schoenawa wrócił do Kuźni
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pierwsze prace rozpoczęły się w sierpniu, kiedy to w ramach „Akcji Lato” organizowanej przez Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji na terenie zagrody edukacyjnej Agnieszki i Bernarda Kowolów odbyły się warsztaty rzeźby w drewnie, w których udział wzięła młodzież uczestnicząca w akcji. Gościem specjalnym był Mirosław Wiszowaty z Rud, który jest również autorem rzeźby przedstawiającej Antona M. Schoenawę.

Prace nad rzeźbą ukończono we wrześniu. Mierzącą dwa metry figurę wykonano z drewna lipowego. Rzeźba przedstawia ubranego we frak mężczyznę, który w lewej ręce trzyma kleszcze, a w prawej młot. Oba te urządzenia opiera o stojące na niewielkim cokole kowalskie kowadło.

Lada dzień przy rzeźbie zostanie postawiona tablica informacyjna, zawierająca życiorys kuźniańskiego przemysłowca. Na wiosnę natomiast figura zostanie podświetlona i obsadzona kwiatami.

To jednak nie koniec działań w kwestii przywoływania ważnych dla Kuźni postaci. Jak powiedział przewodniczący jednostki pomocniczej „Osiedle – Stara Kuźnia” Bernard Kowol, w przygotowaniu są tablice (formatu A0) z życiorysem Alfonsa Górnika i ks. Adama Kocura. Obaj, jako rodowici kuźnianie, tuż po zakończeniu I wojny światowej i powstaniach śląskich byli pierwszymi ludźmi, którzy pełnili urząd prezydenta Katowic (Górnik w latach 1922 – 1928, Kocur – 1928 – 1939).

Bartosz Kozina