Niedziela, 22 grudnia 2024

imieniny: Honoraty, Zenona, Franciszki

RSS

Ulica Kościuszki w Rybniku do zmiany. Powstanie bulwar

18.11.2016 08:17 | 0 komentarzy | pm

Po tym jak mieszkańcy nie zaakceptowali nowych donic przy ul. Kościuszki, Miasto ogłosiło konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania terenów wzdłuż tej ulicy właśnie. 

Ulica Kościuszki w Rybniku do zmiany. Powstanie bulwar
Fot. UM Rybnik
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Urzędzie Miasta Rybnika zaprezentowane zostały prace nagrodzone w konkursie na opracowanie koncepcji zagospodarowania terenów wzdłuż ulicy Tadeusza Kościuszki.
Do konkursu złożonych zostało 39 prac konkursowych. Zespół Konkursowy przyznał trzy nagrody oraz trzy równorzędne wyróżnienia. Ulica Kościuszki w Rybniku – jedna z ważniejszych ulic miasta, już wkrótce nabierze nowego, rekreacyjnego charakteru. Nowo zagospodarowana przestrzeń będzie bardziej przyjazna mieszkańcom – szczególnie tym poruszającym się pieszo i na rowerze.
–Dołożenie jeszcze jednego szpaleru zieleni sprawi, że ulica będzie miała charakter bulwaru, a warto pamiętać, że ulica Kościuszki to pierwsza i w zasadzie jedyna reprezentacyjna ulica Rybnika, która jest wynikiem świadomej urbanistyki. Zwycięski projekt bardzo dobrze podkreśla charakter tej ulicy, jako wielkomiejskiego bulwaru – zapowiada Wojciech Student, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Inwestycji i Gospodarki Przestrzennej.
Na podstawie zwycięskiej pracy zostanie teraz zlecone wykonanie projektu budowlanego, dające podstawy do fizycznej realizacji przedsięwzięcia. Warto dodać, że komisję szczególnie urzekła koncepcja, która zajęła II miejsce, przewidująca budowę bardzo ciekawej budowli na placu przed dworcem. Jak przekonuje Wojciech Student, niewykluczone, że i ten pomysł doczeka się realizacji, w tej chwili jednak problemem jest kwestia własności tego terenu, w większości należącego do PKP.

W konkursowych pracach znaleźć można wiele nowych, niezwykle interesujących rozwiązań, które choć nie zostaną wykorzystane na terenach wzdłuż ulicy Kościuszki, być może staną się inspiracją przy zagospodarowywaniu innych, reprezentacyjnych części miasta. (inf. UM Rybnik)

Nagrodzeni:

• I nagroda w wysokości 15000 zł
Rafał Stemporowski:I nagrodę przyznano za proste i prawidłowe funkcjonalnie rozwiązanie ulicy Kościuszki jako zielonego bulwaru. Praca porządkuje przestrzeń ulicy w sposób skromny i ekonomiczny. Na uwagę szczególnie zasługuje pomysł potrójnego szpaleru wysokiej zieleni i dobrze rozwiązany buspas wpisujący się akcentem kolorystycznym w założenie kompozycyjne. Prawidłowo rozlokowano miejsca „kiss’n’ride”. Za wymagający dalszego dopracowania uznano plac przed dworcem - zaproponowany tu w prostej formie wynikowego parkingu nie wykorzystuje potencjału miejsca.

• II nagroda w wysokości 10000 zł
Zespół autorski w składzie: Paweł Barczyk, asystenci: Anna Ozdoba, Mateusz Jakobsze, współpraca autorska: Andrzej Duda, Henryk Zubel: II nagrodę przyznano za trafne i interesujące rozwiązanie placu przed dworcem w formie skrytego budynku pawilonu usługowego i podziemnego garażu w spójnej kompozycji „graficznej” - materiałowej (klinkier) i przestrzennej z ulicą. Daje to szansę na uzyskanie rozpoznawalnego i niepowtarzalnego miejsca. Za niefunkcjonalny uznano jednakże przekrój ulicy Kościuszki - lewostronne zlokalizowanie miejsc postojowych w pasie jezdni, niekorzystną lokalizację „antyzatoki” autobusowej oraz niewystarczającą ilość zieleni. Wątpliwości budzi także użycie klinkieru na drodze rowerowej.

• III nagroda w wysokości 5000 zł
Zespół autorski w składzie: Krystian Dziopa, Iga Szczugieł: III nagrodę przyznano za przyznano za wyraźną ideę uspokojenia ruchu oraz pomysł powiązania funkcjonalnego i kompozycyjnego istniejącego skweru z placem przed dworcem. Wątpliwości budzi jednakże bogactwo form i kolorów proponowanego anturażu oraz rozwiązanie drogi rowerowej, szczególnie jej zakończenia przy placu.

Wyróżnienia:

• I wyróżnienie w wysokości 1000 zł - LABORATORIUM ARCHITEKTURY Anna Małek
Zespół autorski w składzie: Anna Małek, Dominika Juraszczyk, Tomasz Błażyca, Kamil Mazur. Wyróżnienie przyznano za próbę spójnego uporządkowania ulicy przy użyciu form architektonicznych – modułowych wielofunkcyjnych pawilonów. Wątpliwości budzi jednakże realizacja „strefy aktywności” – jej przyszły detal i eksploatacja. Zabrakło również pomysłu na plac przed dworcem.

• II wyróżnienie w wysokości 1000 zł
Zespół autorski w składzie: Filip Piaścik, Adrian Zięba: Wyróżnienie przyznano za ekonomiczne i poprawne rozwiązanie przekrojów ulicy. Na uwagę zasługuje pozostawienie donic z cortenu i dalsze wykorzystanie tego materiału, co jednakże wzbudzać będzie wątpliwości mieszkańców.

• III wyróżnienie w wysokości 1000 zł
Zespół autorski w składzie: Jarosław Zieliński, Katarzyna Zielińska: Wyróżnienie przyznano za spójną krajobrazową i plastyczną ideę uspokojenia i uporządkowania ulicy w całym jej ciągu. Wątpliwości budzi jednakże nie do końca zdefiniowana funkcjonalnie i formalnie „ławica”, a także detal uspokojenia ruchu.