Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Na strażaków nie ma mocnych. Budżet obywatelski w Raciborzu [WYNIKI, ZDJĘCIA]

09.11.2016 17:59 | 0 komentarzy | żet

2085 osób zagłosowało na wspólny projekt jednostek OSP z Raciborza. To można było przewidzieć, ale kolejne miejsca zaskakują.

Na strażaków nie ma mocnych. Budżet obywatelski w Raciborzu [WYNIKI, ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

43 projekty (18 miejskich i 25 lokalnych) i 5261 ważnych głosów. Zwycięzcy i przegrani. Szczęściarze i pechowcy. Te liczby i słowa doskonale pasują do opisu drugiej edycji budżetu obywatelskiego w Raciborzu.

Projekty ogólnomiejskie

Na pierwszym miejscu bez rewelacji - zgłoszony przez strażaków-ochotników z Brzezia, Markowic, Miedoni i Sudoła projekt zwyciężył w cuglach. Zdobył 2085 głosów, dzięki czemu strażacy mogą być pewni, że w przyszłym roku ich jednostki zostaną doposażone w nowy sprzęt.

Drugie miejsce zajął projekt utwardzenia nawierzchni na ogródkach działkowych "Pod Widokiem". Zagłosowało nań 779 osób. Kolejne projekty, które doczekają się realizacji to: plac dla psów (657 głosów), park modelarski (303 głosy) i zaczytany ogród przy bibliotece (78 głosów).

Wielcy pechowcy

O wielkim pechu mogą mówić pomysłodawcy projektów na tężnię solankową w Parku Zamkowym (681 głosów) i strzelnicę na niedokończonym basenie na Ostrogu (415 głosów). Projekty te, choć zdobyły więcej głosów niż plac dla psów, plac modelarski i zaczytany ogród, nie zostaną zrealizowane.

Powodem jest ich kosztowność. Strażacy zgarnęli niemalże połowę puli środków przyznanej na realizację projektów ogólnomiejskich. Jeśli dodamy do tego jeszcze wartość projektu działkowego, wówczas zostanie nam suma, która nie wystarczy na realizację trzeciego projektu - tężni solankowej. Analogicznie rzecz się ma ze strzelnicą. Zgodnie z regulaminem, reszta środków finansowych zostaje przyznana na realizację kolejnych projektów z największą liczbą głosów, ale tańszych.

Rekordowe podwórko Kossaka

Jeśli chodzi o projekty lokalne, to w większości dzielnic sytuacja była klarowana jeszcze przed głosowaniem. Oznacza to, że wartość zgłoszonych projektów nie przewyższała puli środków przyznanej danej dzielnicy. Tym samym projekty z automatu były zwycięskie.

Inaczej było tylko w centrum oraz Markowicach. W tym pierwszym okręgu wygrało "Podwórko Kossaka" (644 głosy, najwięcej ze wszystkich projektów lokalnych). Natomiast w Markowicach wygrał projekt wzbogacenia infrastruktury miejscowego boiska piłkarskiego (525 głosów). W tej dzielnicy realizacji doczeka się również projekt doposażenia zaplecza remizy OSP.

- Pokonanym życzę determinacji, żeby nadal zgłaszali dobre pomysły - powiedział po ogłoszeniu wyników prezydent Mirosław Lenk. Trudno nie zgodzić się z tymi słowami, czego najlepszym przykładem jest środowisko raciborskich modelarzy - w poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego nie udało im się zdobyć wystarczającej liczby głosów, w tym roku zmienili strategię pozyskiwania głosów i znaleźli się w gronie zwycięzców.

Szczegółowe wyniki TUTAJ.

Wojtek Żołneczko


Więcej o wynikach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego we wtorkowych "Nowinach Raciborskich".

Ludzie:

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz, były prezydent.