Mamy w Raciborzu naukowy skarb. Trwają Dni Nauki i Techniki
IX Dni Nauki i Techniki w Raciborzu. W tym roku dominuje tematyka polarna.
- Chciałem być naukowcem, a jestem przynudzającym urzędnikiem - powiedział podczas otwarcia imprezy Robert Myśliwy, naczelnik wydziału edukacji w Urzędzie Miasta Racibórz, zachęcając jednocześnie młodzież do uważnego słuchania naukowców Państwowej Akademii Nauk, którzy przyjechali do Raciborza. - Wszystko jeszcze przed Wami - dodał. Następnie głos zabrał Jan Kalabiński, nauczyciel w "Mechaniku", przewodniczący komitetu organizacyjnego Dni Nauki i Techniki. Dziękując prelegentom - naukowcom PAN - wyjaśnił, że pewnie nie byłoby ich tutaj, gdyby nie raciborskie obserwatorium geofizyczne. - Mamy naukowy skarb w Raciborzu - zaczął swój wykład o tej wyjątkowej placówce.
Obserwatorium działa w Raciborzu od 1927 roku. Zostało założone przez niemieckiego profesora Carla Mainkę, o co zwróciły się do niego kompanie górnicze, obserwujące kolejne wstrząsy sejsmiczne wywołane działalnością wydobywczą na obszarze Górnego Śląska. Profesor założył obserwatorium w Raciborzu i kierował nim aż do śmierci w 1943 roku. Wyposażono je w zaprojektowane przez profesora sejsmometry, których wykonanie zlecono firmie Bosh.
Na zainteresowanie fizyków ruchami sejsmicznymi wpłynęły dwa katastrofalne w skutkach trzęsienia ziemi z początku wieku. W 1906 roku w San Francisco zginęło z tego powodu 3000 osób, a 225 000 - 300 000 straciło dach nad głową. Dwa lata później trzęsienie ziemi nawiedziło włoską Mesynę. W ciągu 37 sekund miasto zostało zniszczone. Wstrząsy spowodowały gigantyczne tsunami. Zginęło 82 000 osób. To wówczas fizycy postanowili zająć się systematycznym badaniem tego zjawiska. Wśród nich był prof. Carl Mainka.
- Była to wielka osobowość - powiedział zgromadzonej w sali Zamku Piastowskiego młodzieży Jan Kalabiński, dodając, że pamiątki po profesorze, łącznie z zabytkowymi aparatami sejsmicznymi, znajdują się w raciborskim obserwatorium, które pomimo upływu lat wciąż prowadzi badania. Obecnie kieruje nim Wojciech Wojtak.
Kolejne punkty programu Dni Nauki i Techniki oscylują wokół tematyki polarnej. Jeszcze dziś (27.10) naukowcy PAN opowiedzą o technicznych aspektach wypraw (godz. 11.10), arktycznych laboratoriach (godz. 11.40) oraz badaniach naukowych na Spitzbergenie (godz. 12.20). Jutro program dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych.
Szczegółowy program Dni Nauki i Techniki TUTAJ.
Ludzie:
Robert Myśliwy
Dyrektor Powiatowego Centrum Sportu w Raciborzu