Piątek, 8 listopada 2024

imieniny: Seweryna, Gotfryda, Hadriana

RSS

Będzie piękne zamieszanie w Rybniku. Rusza trzydniowy Festiwal z ikrą

08.09.2016 13:00 | 2 komentarze | pm

Sporo wydarzeń przez weekend: na Rynku, Kampusie i w Strefie Juliusza. Na cały festiwal wstęp wolny.

Będzie piękne zamieszanie w Rybniku. Rusza trzydniowy Festiwal z ikrą
Od lewej: Michał Wojaczek – dyr. TZR, Marcin Stach, Dominika Stach – oboje Instytut Społeczny Silesia, Piotr Kuczera – prezydent Rybnika, Monika Grzesik, Aleksander Gortat – oboje Instytut Społeczny Silesia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Najbliższy weekend w Rybniku upłynie pod znakiem Festiwalu z ikrą. Na wszystkich chętnych czekają warsztaty, zabawy, koncerty, wystawy i konkursy. Szczególną atrakcją będzie Animalium czyli program artystyczny, który przybliży postać Juliusza Rogera i przeniesie mieszkańców w niesamowity świat roślin i owadów.

– Chcemy pokazać rybniczanom jak można spędzić czas wolny. Chcemy, aby zaczęli się spotykać, rozmawiać ze sobą. Naszym celem jest „wyrwanie” ich z domów – mówi Aleksander Gortat, reprezentujący Stowarzyszenie Instytut Społeczny Silesia, które przy współpracy z Miastem organizuje Festiwal z ikrą. – Patrząc na program festiwalu, można powiedzieć, że w Rybniku będzie piękne zamieszanie – dodaje Agnieszka Skupień, asystentka prezydenta Rybnika.

Pierwszego dnia (piątek, 9 września) zaplanowane wydarzenia zorganizowane zostaną w Strefie Juliusza na wewnętrznym dziedzińcu zespołu szpitalnego (wejście od ulicy Miejskiej). Będzie to okazja do zaprezentowania tej wyjątkowej przestrzeni w śródmieściu, która należy już do miasta i będzie stopniowo zagospodarowywana tak, by jak najlepiej służyć mieszkańcom.

Festiwal rozpocznie widowisko artystyczne Animalium, pozwalające na doświadczenie tajemniczości Strefy Juliusza i lepsze poznanie postaci Juliusza Rogera, XIX-wiecznego lekarza i inicjatora budowy szpitala, społecznika, etnografa i entomologa. – W ramach wydarzenia przeniesiemy się w świat owadów, zaświecą kokony, posłuchamy muzyki związanej z owadami, dowiemy się czegoś o chrząszczach. Pokażemy wielowymiarowy świat Juliusza Rogera. Widowisko będzie można poczuć, zobaczyć, powąchać, będzie oddziaływać na wszystkie zmysły – wskazują Dominika i Marcin Stachowie ze Stowarzyszenia Instytut Społeczny Silesia.
Atrakcją będzie z pewnością interaktywne laboratorium, które pozwoli zobaczyć w powiększeniu różne owady, w tym gatunek chrabąszcza, który odkrył sam Juliusz Roger. Wydarzenie będzie też okazją do zaprezentowania inspirowanej postacią Juliusza Rogera akcji Rybnik.

Kolejne dni festiwalu odbędą się przede wszystkim na terenie rybnickiego kampusu, który był miejscem organizacji cieszących się sporą popularnością wśród mieszkańców niedzielnych pikników, przygotowywanych właśnie przez Stowarzyszenie Instytut Społeczny Silesia. Planowane wydarzenia mają być okazją do ciekawego, a przede wszystkim wspólnego spadania wolnego czasu.
Festiwalowa sobota (10 września) rozpocznie się o godz. 10.00 na Rynku od działań animacyjnych, które zwieńczy pierwsza Rybnicka Parada Ryb z okazji Dnia Herbu. Kolejna część imprezy rozpocznie się o 14.00 na kampusie – w programie m.in. pokaz zabytkowych samochodów, konkursy, strefa Hip Hop, pokazy i koncerty – wystąpi m.in. zespół Carrantuohill.

Trzeci dzień wydarzenia (niedziela, 11 września) zarezerwowany jest na organizację Pikniku na Kampusie. Przestrzeń zostanie podzielona na trzy strefy – sztuki, ciszy i gastro. W pierwszej odbędą się przede wszystkim warsztaty i gry rodzinne dla dzieci i dorosłych, w drugiej będzie okazja np., do ćwiczenia jogi czy poczytania książki, a w trzeciej będzie można zjeść coś dobrego. W programie wydarzenia także m.in. koncert rybnickiej formacji Zawiało, warsztaty muzyczne „Co nam w kuchni gra” oraz opowieści z ikrą o znanych postaciach Rybnika – tym razem o Władysławie Weberze. Zaplanowano też projekt „Dźwiękowisko" czyli Interaktywny Performance Aleksandra Gabrysia i Tomasza Manderli.

– Festiwal z ikrą to impreza organizowana dla rybniczan i przez rybniczan. Mam nadzieję, że będzie to okazja do wzajemnej integracji, ale także lepszego poznania miasta, zwłaszcza tych jego przestrzeni, które – tak jak Strefa Juliusza – były do tej pory niedostępne – podkreśla prezydent Rybnika, Piotr Kuczera. 
Warto dodać, że patronujący przedsięwzięciu Juliusz Roger był społecznikiem, stąd też Festiwal z ikrą będzie też okazją do podkreślenia roli działań podejmowanych przez społeczność lokalną i zaprezentowania projektów ogólnomiejskich w ramach budżetu obywatelskiego 2017. Obywatelskie prezentacje w niedziele na kampusie w godz. 11.00-13.00.

PROGRAM FESTIWALU

Festiwal z ikrą, który współorganizowany jest przez Miasto i Stowarzyszenie Instytut Społeczny Silesia, odbędzie się od 9 do 11 września. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

PIĄTEK, 9 WRZEŚNIA

Strefa Juliusza 16.00 - 20.00

ANIMALIUM TAJEMNICZY SWIAT JULIUSZA ROGERA

Program artystyczny poświęcony Juliuszowi Rogerowi. Magiczny świat olbrzymich owadów, pajęczyn i kokonów.

INTERAKTYWNE LABORATORIUM PRZYRODNICZO-MEDYCZNE Z NAUKOWCAMI US,

Warsztaty dla dzieci „Cykl rozwojowy owadów”, eksperymenty, konkursy, zabawy.

WIDOWISKO „SWIATŁO I DZWIEK” ANIMALIUM

Kino plenerowe

SOBOTA, 10 WRZEŚNIA

Rynek: 10.00- 13.00

DZIEN HERBU, I RYBNICKA PARADA RYB

Warsztaty artystyczne, łowienie wodnych stworów, parada ryb, teatrzyk dla dzieci.

Kampus: 14.00- 20.00

JAZZ DUO TRIO koncert zespołu, godz.15.00

STREFA HIP-HOP: EUFONIA I PRZYJACIELE. FUNDAMENT GRAFOMANI oraz goście

PODAJ MIKROFON…GORACE 16 – godz.. 16.00

CARRANTUOHILL koncert zespołu - godz. 18.00

NIEDZIELA, 11 WRZEŚNIA

Kampus: 10.00 - 13.00

STREFA SZTUKI:

Śpiewające Kredki z Elwira Zembrzuska

Bajkowe Pięterko z Agata Górny

Malowane powietrze z Dominika Stach

Koty Dziwaki odstresowujące kolorowanki dla dorosłych

Otwarte Warsztaty Artystyczne - "Latawce" prowadzenie Barbara Budka

STREFA GIER PODWÓRKOWYCH (gry w kapsle, w grzyba itp.) + Plenerowe Gry Planszowe, Scrabble poprowadzi Kulturalny Domek

STREFA CISZY:

Rybnik Czyta i Wędrujące Książki z Katarzyną Swiderską

Śpiewny Poranek warsztaty głosowo – oddechowe z Mariolą Rodzik-Ziemianską

Joga na trawie z Ewą Zimon

Opowieści z Ikra przedstawia Małgosia Płoszaj i Jacek Kaminski

Teatr Lalek Marka Żyły

Obywatelskie prezentacje projekty ogólnomiejskie - budżet obywatelski 2017

Co nam w kuchni gra warsztaty muzyczne prowadzi Tomasz Świercz

ZAWIAŁO, koncert zespołu

Banki Mydlane

Czerwony Kapturek w wykonaniu rodziców z rodzin zastępczych

Capoeira

TRZASKODZWIEKI Tomasza Manderli

Ludzie:

Agnieszka Skupień

Agnieszka Skupień

Rzecznik prasowy Urzędu Miasta Rybnik.

Piotr Kuczera Rybnik

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika