Szansa na remont Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu!
Pojawiła się szansa na kompleksową modernizację jednego z najcenniejszych wodzisławskich zabytków - Pałacu Dietrichsteinów, mieszczącego Muzeum i Urząd Stanu Cywilnego. Obiekt znalazł się w uchwale Zarządu Województwa Śląskiego zawierającej listę najistotniejszych przedsięwzięć z zakresu kultury rekomendowanych do ujęcia w Kontrakcie Terytorialnym dla Województwa Śląskiego.
Modernizacja pałacu znalazła się w rankingu razem z innymi przedsięwzięciami, wśród których można wymienić np. przebudowę i rozbudowę kompleksu scenicznego wraz z zapleczem Opery Śląskiej w Bytomiu czy przebudowę i remont budynku Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.
Uszkodzenia pałacu
- Pałac wymaga remontu. Uszkodzenia jego elementów konstrukcyjnych, między innymi spękania samego gzymsu na pewnych odcinkach oraz spękania biegnące przez całą wysokość, są widoczne. Uszkodzeniu uległa także konstrukcja dachu – wyjaśnia prezydent miasta Mieczysław Kieca. Ponadto oględziny tynków wewnętrznych wykazały liczne zarysowania włoskowate oraz głuchy odgłos przy stukaniu. Mury fundamentowe i piwniczne pozbawione są poziomych przegród i pionowych powłok izolacji przeciwwilgociowej. Tynki wewnętrzne oraz zewnętrzne na skutek naturalnego starzenia i spękania oraz uszkodzeń powstałych w wyniku działania wilgoci sprawiają złe wrażenie estetyczne. To jednak nie wszystkie uszkodzenia. - Pałac Dietrichsteinów to nasze wodzisławskie dziedzictwo i zależy nam, by mogło służyć kolejnym pokoleniom. Jego remont pochłonie znaczne środki. Miasto samo mogłoby nie udźwignąć takiego ciężaru. Dlatego też szukamy wszelkich możliwości pozyskania pieniędzy z zewnątrz. Jesteśmy dobrej myśli, a ostatnie doniesienia dają nam dużą nadzieję za pozyskanie funduszy, które zapewnią remont pałacu – dopowiada prezydent.
Prace
Zaplanowane w ramach przedsięwzięcia prace miałyby objąć między innymi działania konserwatorskie, restauratorskie, roboty budowlane przy obiektach i na obszarach zabytkowych, rozbudowę, przebudowę i remont niezabytkowej infrastruktury na cele działalności kulturalnej, edukacji artystycznej itd.
Terminy i przygotowanie do przedsięwzięcia
W urzędzie miasta przekonują, że są przygotowani do realizacji przedsięwzięcia. Mają już wstępny projekt koncepcyjny pałacu, badania archeologiczno-architektoniczno-historyczne pałacu, badania i ekspertyzy związane z więźbą dachową i podłożem gruntowym pałacu, koncepcję zagospodarowania terenu po muszli koncertowej, kompleksową inwentaryzację pałacu, decyzję nakazującą rozbiórkę muszli koncertowej (planowany termin rozbiórki IV kwartał 2016 roku).
W złożonym przez miasto wniosku uwzględniono czas realizacji projektu od lipca 2016 roku do grudnia 2019 roku, rozpoczynając od etapu przygotowawczego (uzyskiwanie decyzji/pozwoleń, przygotowanie dokumentacji projektowej itd.), kończąc na zamknięciu realizacji projektu, czyli złożeniu wniosku o płatność końcową.
Ludzie:
Mieczysław Kieca
Prezydent Wodzisławia Śl.