Dziś wieczorem możliwe burze [PROGNOZA POGODY]
Uszkodzenia dachów, łamanie konarów i gałęzi drzew, lokalne podtopienia - to możliwe skutki burz, których przejście prognozuje Meteo Project Racibórz.
Ostrzeżenie meteorologiczne 58/2016
Zjawisko: Burze
Stopień zagrożenia: 1
Obszar: Województwo śląskie - powiat raciborski.
Opis: Przewiduje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 10 mm do 20 mm i porywami wiatru do 75 km/h. Lokalnie opady gradu.
Skutki: Lokalne podtopienia, utrudnienia komunikacyjne, szkody w drzewostanie, uszkodzenia dachów, pożary od uderzenia pioruna, porażenia osób od uderzenia pioruna, zagrożenie zdrowia życia.
Prawdopodobieństwo: 90%
Ważność: Od dnia 02.07.2016 godz. 19:00 do dnia 03.07.2016 godz. 01:00
Uwagi: Brak.
Data i czas wydania: 02.07.2016 12:45
Opracowanie: Meteo Project.
Prognoza burz dla powiatu raciborskiego z ważnością od godz. 18:00 dnia 2.07.2016 do godz. 08:00 dnia 3.07.2016
Dzisiaj burze możliwe będą głównie wieczorem oraz początkowo w nocy. Jednakże pierwsze komórki burzowe lub opadowe mogą się pojawić już późnym popołudniem. Podstawowym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu, silne porywy wiatru oraz w mniejszym stopniu grad.
Sytuacja synoptyczna
Region będzie w zasięgu niżu znad Morza Norweskiego i związanej z nim zatoki niżowej z chłodnym frontem atmosferycznym, przemieszczającym się z zachodu na wschód obszaru. Front poprzedzony będzie wyraźną linią zbieżności. W drugiej części nocy od zachodu zacznie rozbudowywać się klin Wyżu Azorskiego. Przed frontem będziemy w gorącej zwrotnikowej masie powietrza napływającej z południa, za frontem zacznie napływać chłodniejsze powietrze polarno morskie z zachodu.
Opis szczegółowy
W prognozowanym okresie wystąpią dogodne warunki do inicjacji burz, głównie późnym wieczorem oraz początkowo w nocy. Najsilniejszych zjawisk atmosferycznych należy się spodziewać na poprzedzającej chłodny front linii zbieżności. Będą to przede wszystkim silne porywy wiatru około 75 km/h, w przypadku dobrze rozbudowanej komórki konwekcyjnej nawet do 90 km/h, przelotne, ale intensywne opady deszczu około 5-10 mm/h, lokalnie w mniejszym stopniu opady gradu o średnicy 1-2 cm. Burze również będą się tworzyły w przedniej części chłodnego frontu, gdzie strefy Cape będą dobrze pokrywały się z podwyższonym tzw. ścinaniem wiatru. Komórki z wyładowaniami przemieszczać się będą z południa/południowego-zachodu na północ/północny-wschód. Spodziewamy się, że burze przybierać będą dobrze zorganizowane liniowe układy wielokomórkowe właśnie na wspomnianej wyżej przedfrontowej zbieżności (około godz. 19:30-22:30) Wtedy też mogą dokonać się największe zniszczenia, głównie w postaci szkód w drzewostanie, podtopień, uszkodzeń budynków i pożarów od uderzeń piorunów… Należy jednak mieć świadomość, że groźne zjawiska towarzyszące, powodujące ewentualne szkody mogą występować do czasu całkowitego ustąpienia burz. W nocy burze odsuną się na wschód, a nad regionem przemieszczać się będą strefy intensywnych opadów deszczu bez wyładowań. Opady mogą utrzymywać się do godzin porannych w niedzielę. Wskaźniki konwekcyjne przyjmują następujące wartości: SB CAPE do 1500 J/kg, LI do -3°C. Maksymalna zawartość wilgoci w pionowym słupie atmosfery wyniesie (TPW do 40 mm), co spowoduje, że jednym z podstawowych zjawisk towarzyszącym burzom będą intensywne opady deszczu – początkowo w strefie burz o charakterze przelotnym, z kolei w tylnej części frontu - jednostajne o natężeniu umiarkowanym, lokalnie silnym. Łączna suma opadów burzowych i jednostajnych na godziny poranne może sięgać około 30 mm, lokalnie poprzez akumulację nawet do 40 mm, co może być spowodowane przejściem kilku burz nad danym obszarem. Również warunki kinematyczne będą podwyższone, co przełoży się na ścinanie wektora wiatru wraz z wysokością w warstwie 0-6 km do 15 m/s, 0-3 km do 10 m/s 0-1 km do 5 m/s. W takich warunkach burze mogą bardzo łatwo i szybko łączyć się w bardziej zorganizowane formacje wielokomórkowe.
W związku z powyższym pierwszy stopień zagrożenia przed burzami zostaje wydany ze względu możliwość wystąpienia silnych porywów wiatru, silnych i ulewnych opadów deszczu oraz w mniejszym stopniu opadów gradu. Ostrzeżenie nie obejmuje okresu występowania opadów jednostajnych, które są prognozowane głównie w drugiej części nocy i rano.
Zalecamy o zwiększoną ostrożność, szczególnie w godzinach wieczornych i początkowo nocnych – dotyczy to przede wszystkim osób przebywających w terenie otwartym. Należy również zabezpieczyć wszelkie elementy i przedmioty, które mogą być z łatwością przenoszone przez silny wiatr. Wszelkie urządzenia elektryczne przed zbliżającą się burzą należy wyłączyć z sieci elektrycznej, a samochody zaparkować w miarę możliwości w miejscach mało zadrzewionych.
Data i czas wydania: 02.07.2016 12:00
Opracowanie: Meteo Project