środa, 24 lipca 2024

imieniny: Kingi, Krystyny, Antoniego

RSS

Juliusz Roger w rybnickim parku

30.06.2016 09:05 | 0 komentarzy | pm

W rybnickim Parku Bukówka odsłonięta została płaskorzeźba doktora Juliusza Rogera, inicjatora budowy szpitala, nazwanego później jego imieniem. 

Juliusz Roger w rybnickim parku
Wojciech Saługa (z prawej), Marszałek Województwa Śląskiego, Damian Mrowiec (z lewej) – Starosta Powiatu Rybnickiego i prezydent Rybnika Piotr Kuczera (w środku) odsłonili płaskorzeźba doktora Juliusza Rogera. Fot. Lucyna Tyl
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Odsłonięcie płaskorzeźby zbiegło się w czasie z decyzją rybnickiej Rady Powiatu, która podjęła uchwałę o przekazaniu Miastu Zespołu Szpitalnego im. Juliusza Rogera. Przejęcie przez Miasto poszpitalnego kompleksu, daje możliwość rozpoczęcia rewitalizacji tego obiektu, co władze Rybnika planowały już od pewnego czasu.

Przeznaczona do zagospodarowania „Strefa Juliusz” czyli teren pomiędzy ulicami: Klasztorną, Miejską i 3 Maja, to jednak nie tylko były szpital. – Poza rewitalizacją istniejących budynków, „Juliusz” otworzy się na mieszkańców również w sensie dosłownym. Mur dzielący poszpitalny kompleks od Parku Bukówka zostanie zburzony, tworząc zupełnie nową, obszerną przestrzeń rekreacyjną dedykowaną mieszkańcom Rybnika – tłumaczy Agnieszka Skupień, asystentka prezydenta Rybnika. Zadowolony z takiego rozwiązania jest sam prezydent. – Nie może być przyzwolenia dla bylejakości. Mamy piękną architekturę, którą trzeba zachować, szukać obszarów, w których możemy ja jeszcze lepiej wyeksponować. Chcę, żeby „Strefa Juliusz” właśnie temu służyła – twierdzi Piotr Kuczera. Na wartość przekazywanych obiektów wskazywał również starosta powiatu rybnickiego. – Cieszę się, że dziś to Miasto będzie decydowało o tym, że kompleks szpitalny Juliusza zostanie przywrócony przestrzeni publicznej – mówi Damian Mrowiec.

Czy tak się stanie, zależy w dużej mierze od konkursowych rozstrzygnięć, dotyczących unijnego dofinansowania. Celem Miasta jest zdobycie funduszy z Unii Europejskiej na realizację Centrum Wsparcia Rodziny w budynku byłego szpitalnego oddziału dermatologii oraz zagospodarowanie budynku „Juliusz” na edukatorium, związane częściowo ze spuścizną Juliusza Rogera, który był również zasłużonym badaczem przyrody. Obecny na uroczystości Marszałek Województwa Śląskiego, Wojciech Saługa mówił, że trzeba zrobić wszystko, by te obiekty zachować dla potomnych. W innej formie, ale nadal mają one służące mieszkańcom. Regionalny Program Województwa Śląskiego jest nastawiony właśnie na realizacje tego typu inicjatyw.
----------------------------------------------------------------------------------------

Juliusz Roger urodził się w 1819 roku Niederstotzingen koło Ulm w Niemczech. Ukończył studia medyczne w Tybindze, a następnie studia specjalistyczne w Wiedniu. W 1847 roku przybył do Rud Raciborskich, przyjmując zaproponowane mu przez księcia raciborskiego Wiktora I stanowisko nadwornego lekarza. Oprócz leczenia rodziny książęcej swoją pracę dzielił między trzy ośrodki: Pilchowice, Rudy i Rybnik. Zasługą Rogera był znaczny rozwój szpitalnictwa w naszym regionie. Był inicjatorem budowy nowoczesnego, jak na ówczesne czasy, szpitala w Rybniku. Placówkę wybudowanego w latach 1868/1869, w dużej mierze dzięki składkom społecznym i darowiznom. Juliusz Roger nie dożył jego otwarcia, jednak doceniając inicjatywę i zaangażowanie książęcego lekarza, szpital nazwano jego imieniem. Zmarł nagle 7 stycznia 1865 roku, w czasie polowania w lasach rudzkich. Spoczywa na cmentarzu w Rudach

Ludzie:

Damian  Mrowiec

Damian Mrowiec

Starosta Powiatu Rybnickiego.

Piotr Kuczera Rybnik

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika