Niedziela, 6 października 2024

imieniny: Artura, Brunona, Fryderyki

RSS

Pół stulecia - pełny sukces

29.06.2016 08:10 | 0 komentarzy | (q)

W 2016 r. Politechnika Opolska obchodzi jubileusz 50-lecia istnienia, w tym: 30 lat jako Wyższa Szkoła Inżynierska w Opolu, 20 – jako Politechnika Opolska.

Pół stulecia - pełny sukces
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dziś uczelnia jest jedną z najważniejszych instytucji na Śląsku Opolskim. Kształci ok. 8 tysięcy studentów na siedmiu interdyscyplinarnych wydziałach oferujących 25 kierunków zarówno typowo technicznych, jak i sportowych, czy ekonomicznych. Oto lista kierunków:

administracja, architektura, automatyka i robotyka, budownictwo, ekonomia, elektronika przemysłowa, elektrotechnika, energetyka, fizjoterapia, informatyka, inżynieria bezpieczeństwa, inżynieria biomedyczna (NOWOŚĆ), inżynieria i aparatura procesów przemysłowych (NOWOŚĆ), inżynieria środowiska, logistyka, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, międzynarodowe stosunki gospodarcze, przemysłowe technologie informatyczne (w Kędzierzynie-Koźlu, NOWOŚĆ), systemy biotechniczne (w Kędzierzynie-Koźlu, NOWOŚĆ), technologia żywności i żywienie człowieka, technologie energetyki odnawialnej, transport, turystyka i rekreacja, wychowanie fizyczne, zarządzanie, zarządzanie i inżynieria produkcji.

Jak i kiedy się rekrutować? Wszystkie informacje dostępne są na www.po.opole.pl/rekrutacja

Właśnie uruchomiliśmy rekrutację na siódmym wydziale zlokalizowanym w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie będzie można studiować na kierunkach: przemysłowe technologie informatyczne oraz systemy biotechniczne.

Osoby ciekawe świata i chcące zdobyć cenne doświadczenie, dzięki realizowanym na uczelni programom wymiany studentów (m.in. Program Erasmu+) mogą z łatwością wyjechać na okres jednego lub dwóch semestrów do jednej z naszych 150 partnerskich uczelni zagranicznych! Do tej pory z możliwości wyjazdu skorzystało setki studentów politechniki. Sami każdego roku gościmy ok. 150-osobową grupę studentów zagranicznych, dla których to Opole jest egzotycznym miastem.

Politechnika jako jeden z (tylko!) czterech ośrodków w kraju oferuje studentom szereg atrakcyjnych kursów i zajęć w ramach Instytutu Konfucjusza (Centrum Współpracy Polska-Chiny), który promuje wiedzę o Kraju Środka. Skorzystajcie z niepowtarzalnej okazji opanowania języka, którym włada blisko półtora miliarda ludzi.

Dodatkowo, co roku kilku, kilkunastu studentów politechniki wyjeżdża do Chin!

Więcej informacji na stronie: www.instytutkonfucjusza.po.opole.pl

Politechnika dysponuje równie znakomitym zapleczem sportowym, które wraz z pływalnią o wymiarach olimpijskich, czynią z II kampusu jeden z najnowocześniejszych kompleksów sportowych w kraju.

Akademicki Zawiązek Sportowy, który w 32 wyczynowych i rekreacyjnych sekcjach zrzesza ponad 1500 osób. Udział w ligach i sukcesy na ogólnopolskich i międzynarodowych zawodach to dowód na to, że duch sportu na politechnice jest w doskonałej formie. Do dyspozycji studentów pozostaje doskonale wyposażona hala sportowa z krytą bieżnią, siłownią czy taneczną salą lustrzaną.

Na terenie II kampusu znajduje się kryta pływalnia o wymiarach olimpijskich. To u nas trenują i uczą się tacy mistrzowie jak chociażby nasz absolwent i wielki mistrz olimpijski Zbigniew Bródka!

Najbarwniejszym akcentem studenckiego życia są majowe Piastonalia, wiosna w klimacie kultury trwa jednak przez cały rok. Każdy może brać udział w koncertach, występach kabaretów i grup teatralnych, a ci, którzy mają zacięcie artystyczne być może sami zasilą załogę orkiestry dętej, chóru, albo studenckiego radia Emiter, którego ramówka zachęca m.in. audycją terapia trabantem.

Politechnika słynie z konsekwentnie realizowanej zasady ,,Złotego Trójkąta”, czyli współpracy między nauką, biznesem i samorządem. Na przestrzeni tylko ostatniego roku, uczelnia była organizatorem dwóch, wielkich spotkań o tym charakterze: międzynarodowej konferencji ,,One Road One Belt", podczas której przedsiębiorcy, naukowcy i samorządowcy omawiali możliwości współpracy w ramach projektu Nowego Jedwabnego Szlaku (w spotkaniu tym wzięła udział wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczk, oraz Chargé d’affaires ambasady Chińskiej Republiki Ludowej Lin Jian) oraz pierwszej polsko-niemieckiej konferencji ,,Bridge" z udziałem wicepremiera Jarosława Gowina oraz premiera Saksonii i przewodniczącego Bundesratu Stanislawa Tillicha, będącej symbolicznym, ale mającym praktyczne korzyści przerzuceniem mostu pomiędzy nauką, gospodarką rynkową i władzami obu państw, usankcjonowanym udziałem w europejskim klastrze Merge.

Politechnika Opolska umiejętnie pozyskuje partnerów zagranicznych, w tym – jako jedyna uczelnia techniczna w Polsce – współpracuje z krajami Azji przez najlepszy w Europie Instytut Konfucjusza, oraz jedyne w Polsce centrum współpracy Polska-Indie Instytut Jogi i Ajurwedy. Uczelnia służy regionowi, przyciąga młodzież i oddziałowuje na Opolszczyznę kulturotwórczo. Jest też przykładem najbardziej umiejętnego wykorzystania funduszy unijnych w regionie. W ostatnich latach pozyskała na rozwój ponad 25 milionów euro, w tym na nową siedzibę Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki, wyposażając laboratoria w najnowocześniejszy sprzęt (m. in. unikalne w skali kraju laboratorium Neuro-Science, zgłębiające zagadnienia interakcji mózg-komputer).

Poziomem badań naukowych i konkurencyjnością dyplomów politechnika nie ustępuje innym.

Obecność zaplecza w postaci dobrej politechniki przygotowującej kadry jest przez nowych inwestorów wymieniana jako jeden z ważniejszych czynników wpływających na decyzję o ulokowaniu na Opolszczyźnie swoich zakładów. Tak było, m. in. z ifm eco link, potentatem branży elektronicznej, który w Opolu wybudował centrum badawczo-rozwojowe oraz amerykańskim producentem quadów POLARIS.

O tym, że decyzja sprzed 50 lat była dobrą inwestycją, świadczą też niezliczone nagrody, którymi politechnika wyróżniana jest przez różne gremia, oraz pozycja w rankingach, w tym 4. miejsce w rankingu PRODOK zestawiającego najbardziej prodoktoranckie uczelnie w kraju.