Piątek, 1 listopada 2024

imieniny: Seweryna, Wiktoryny, Warcisława

RSS

Rafako: W Jaworznie stanął pierwszy słup konstrukcji nośnej kotła

11.06.2016 09:31 | 1 komentarz | ż

Za nami Kolejny krok milowy na budowie bloku 910 MW na parametry nadkrytyczne w Elektrowni Jaworzno III.  Stanął już pierwszy słup konstrukcji nośnej kotła. Generalnym wykonawcą inwestycji jest RAFAKO S.A. 

Rafako: W Jaworznie stanął pierwszy słup konstrukcji nośnej kotła
Zbigniew Cudak, wicedyrektor budowy kotła energetycznego na parametry nadkrytyczne 910 MW w Elektrowni Jaworzno III
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Prace na budowie Elektrowni postępują zgodnie z założonymi terminami. Wykonawcy maja już za sobą pierwszy etap budowy. - Zakończyliśmy wszystkie prace związane ze wzmocnieniem gruntu i roboty ziemne, czyli to wszystko, czego nie widać na powierzchni ziemi. Teraz kończymy kłaść fundamenty i zaczynamy stawiać obiekty wychodzące ponad tzw. poziom zero – relacjonuje Edward Kasprzak, wiceprezes Zarządu RAFAKO S.A. a zarazem prezes spółki celowej odpowiedzialnej za realizację budowy Elektrowni Jaworzno III.

W tradycyjnych kotłach ważnym etapem budowy było powieszenie walczaka, czyli tzw. „chrzest”, który zwykle odbywał się bardzo uroczyście. Od tego momentu rozpoczynał się montaż części ciśnieniowej bloku. W nowoczesnych instalacjach na parametry nadkrytyczne pary nie stosuje się jednak walczaków. - Dlatego takim istotnym krokiem budowy jest postawienie pierwszego słupa. Są to bardzo ciężkie elementy. W naszym przypadku odziomek, czyli pierwszy odcinek słupa konstrukcji nośnej kotła waży aż 67 ton – mówi Zbigniew Cudek, z RAFAKO SA, wicedyrektor budowy kotła energetycznego na parametry nadkrytyczne 910 MW w Elektrowni Jaworzno III.

Cała konstrukcja, łącznie z rusztem, na którym zawieszony zostanie kocioł, będzie ważyła 5 900 ton. W jej skład wchodzą 4 słupy połączone między sobą ryglami i stężeniami. Zostały one tak zaprojektowane i wykonane, żeby przenieść ciężar następnej części ciśnieniowej, która będzie do niej podwieszona. Wysokość tej konstrukcji wynosi 123 metry, a rozstaw pomiędzy słupami 31 metrów.

Na montaż całej konstrukcji nośnej łącznie z rusztem przewidziano około czterech miesięcy.

- Samą konstrukcję chcemy zmontować w trzy miesiące. Kolejne tygodnie planujemy przeznaczyć na montaż belek rusztu – czyli najcięższych elementów. Jedna taka belka waży 150 ton. Będą one podnoszone dwoma żurawiami: wieżowym o udźwigu 128 ton oraz gąsienicowym o podobnych parametrach – wyjaśnia Zbigniew Cudek.

Produkcję konstrukcji nośnych, na zlecenie RAFAKO S.A., wykonała firma Zamet Industry S.A. z Chojnic. Łącznie z konstrukcją nośną kotła rozpoczniemy budowę budynku głównego, czyli kotłowni, maszynowni, nawy elektrycznej i nastawni. Konstrukcja budynku kotłowni będzie ważyła w sumie ok 23 tys. ton.

Budowa Bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno III to największa w historii RAFAKO inwestycja, którą Spółka wykonuje samodzielnie. RAFAKO uczestniczyło już w dwóch podobnych kontraktach. Pierwszy z nich to projekt Pątnów, gdzie montowany był kocioł na parametry nadkrytyczne o mocy 460 MW. W Bełchatowie, wykonywano kocioł na parametry nadkrytyczne o mocy 858 MW. W poprzednich projektach RAFAKO było członkiem konsorcjum wykonawczego, Elektrownię w Jaworznie RAFAKO wykonuje już bez udziału konsorcjanta.

Wraz z postępem prac, na placu budowy przybywa pracowników. Przy robotach ziemnych zatrudnionych było blisko 250 osób, teraz jest ich już prawie 800. W szczytowym momencie inwestycji przewiduje się, że na placu budowy pracować będzie każdego dnia nawet 2 500 osób.

źródło: RAFAKO