Raciborzanin Józef Cyrus - twórca niezależny w czasach socrealizmu
Reżyser pochodzi z Raciborza i choć od 30 lat zamieszkuje nad Renem, często zagląda w rodzinne strony.
6 czerwca w DK STRZECHA odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Raciborzanie znani i nieznani”. W poniedziałkowe późne popołudnie wyznaczyli sobie spotkanie miłośnicy Śląska i Raciborszczyzny, aby obiektom swoich zainteresowań przyjrzeć się na dokumentalnych filmach krótkometrażowych w reżyserii Józefa Cyrusa.
Na spotkanie w RCK raciborski twórca ze swego ogromnego dorobku wybrał cztery filmy: „Nysa” (1981), „Pielgrzymów” (1982), „Tam, gdzie powstają pomniki” (1985) oraz „Monumente, Stahlhelme und Eiserne Kreuze” (1995). Projekcja trwająca przeszło godzinę minęła błyskawicznie, skupiając uwagę widzów na interesujących fragmentach lokalnej historii. Potem Józef Cyrus opowiadał o kulisach kręcenia swoich filmów i niełatwej działalności niezależnego artysty w czasach „realnego socjalizmu”.
Na sali znajdowało się wielu kolegów reżysera, więc dyskusja przebiegała w serdecznej atmosferze. Prowadzący spotkanie Marek Rapnicki podkreślił kunszt reżyserski dokumentalisty oraz humanistyczne przesłanie płynące przede wszystkim z obrazu „Pielgrzymów” , który opowiada o skomplikowanych losach Niemki i dwóch Polek w niełatwych powojennych czasach na terenie Opolszczyzny. Duże zainteresownie wzbudził również film ostatni, który jest autorską relacją z przygotowania i odsłonięcia w 1995 roku pomnika poety Josepha von Eichendorffa w tym samym miejscu i przedwojennym kształcie.
źródło: RCK, fot. Beno Benczew