Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Echa wykładu doktor Irminy Koziny o górnośląskich zamkach i pałacach

17.05.2016 06:00 | 0 komentarzy | ż

Uczniowie raciborskiego Liceum Plastycznego są przyzwyczajeni do tego, że ich lekcje bardzo często odbywają się poza murami szkoły. Kreatywność, niebanalność i oryginalność to nie tylko epitety, którymi można określić ucznia raciborskiego „plastyka”, ale także cechy przeprowadzanych tam lekcji.

Echa wykładu doktor Irminy Koziny o górnośląskich zamkach i pałacach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Plenery, warsztaty, lekcje muzealne - słowem tworzenie, zwiedzanie i odkrywanie - to znak rozpoznawczy raciborskiego Liceum Plastycznego, którego uczniowie po raz kolejny mieli możliwość uczestniczenia w nietypowej lekcji. W czwartek, 12 maja 2016 roku, uczniowie raciborskiej szkoły artystycznej pod opieką pani Katarzyny Kwiotek oraz pana Damiana Krężlewskiego, mieli przyjemność uczestniczenia w Raciborskim Centrum Informacji w niesztampowej lekcji historii sztuki - niezwykle interesującym wykładzie „Śląskie zamki i pałace”, który wygłosiła prof. dr hab. Irma Kozina, na co dzień wykładowca w Zakładzie Historii Sztuki Uniwersytetu Śląskiego, ceniona badaczka dziejów oraz zabytków Śląska.

Profesor Irma Kozina jest nie tylko wybitnym historykiem sztuki, autorką licznych książek i artykułów naukowych, takich jak choćby „Pałace i zamki na pruskim Górnym Śląsku w latach 1850-1914” czy „Ikony designu województwa śląskiego”, organizatorką licznych konferencji, ale także gościem audycji w Polskim Radiu Katowice „Historia jednego obrazu”, gdzie w frapujący sposób opowiada zarówno o tych znanych, jak i mniej znanych, ale zawsze wyjątkowych dziełach sztuki.

Podczas dzisiejszego wykładu prof. Irma Kozina ukazała dzieje zamków i pałaców na Górnym Śląsku, a także odpowiadała na pytania dotyczące rewitalizacji obiektów zabytkowych. Nie zabrakło również anegdot z życia fascynujących postaci, takich jak choćby na temat związanej zarówno z Paryżem, jak i pobliskim Świerklańcem, markizy de Paiva, która stała się pierwowzorem bohaterki „Nany” Emila Zoli.

Wykład został zorganizowany specjalnie dla uczniów raciborskiego Liceum Plastycznego przez Raciborskie Centrum Kultury, z którym Liceum Plastyczne intensywnie współpracuje. Koordynatorem przedsięwzięcia była pani Maria Olejarnik. Następnym wspólnym wydarzeniem będzie plener, zapowiedziany dziś przez panią dyrektor RCK, dr Joannę Maksym-Benczew, który odbędzie się 30 maja. Tymczasem zapraszamy do zobaczenia prac dyplomowych tegorocznych absolwentów Liceum Plastycznego, które można oglądać na wystawie w Zamku Piastowskim w Raciborzu.

źródło: Liceum Plastyczne