Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

"Pociągi pod specjalnym nadzorem" Karoliny Stanieczek

12.05.2016 23:59 | 0 komentarzy | ż

Rzadko mamy okazję do oglądania dzieł mając bezpośredni kontakt z inspiracją, dzięki której powstały. Taką możliwość mieli goście obecni na wernisażu cyklu grafik „Pociągi pod specjalnym nadzorem” Karoliny Stanieczek 11 maja w Galerii OBOK.

"Pociągi pod specjalnym nadzorem" Karoliny Stanieczek
fot. Alicja Świerczyńska/FOTON
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W środę o godz. 18.00 w galerii działającej przy Raciborskim Centrum Informacji otworzono nową wystawę - cykl „Pociągi pod specjalnym nadzorem” dr Karoliny Stanieczek, wykładowcy Instytutu Studiów Edukacyjnych i Sztuki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Prezentowane grafiki to ilustracje do utworu literackiego jednego z największych czeskich prozaików: Bohumila Hrabala. Podczas wernisażu studenci filologii czeskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu odczytali w oryginale fragmenty „Pociągów pod specjalnym nadzorem” - prozy, która stanowiła inspirację do powstania cyklu o tym samym tytule. Zatem OBOK grafiki pojawiła się i literatura, a licznie przybyli goście, mogli wczuć się jeszcze bardziej w klimat dzieła dr Stanieczek, a więc w rzeczywistość wojny, nadzoru i rytmu jadącego pociągu.

Wyeksponowane prace powstały w 2011 roku i stanowią część pracy dyplomowej (doktoratu) artystki. Impulsem do ich powstania była lektura książki w czasie podróży koleją, obrazy małych stacyjek przesuwające się za oknem, widok starej lokomotywowni w Kędzierzynie-Koźlu. Proces ich powstania poprzedziły wycieczki z aparatem do miejsc przydworcowych w Raciborzu oraz liczne szkice i rysunki ołówkiem. Część prac zostało wykonanych technikami druku wklęsłego – akwafortą i suchorytem. Prace utworzone tak zwaną „suchą igłą” są szczególnym znakiem czasu, w jakim toczy się akcja książki. Przedstawiają nie tylko sceny rozgrywające się w książce, ale też różne przedmioty z czasu akcji: rysunki konstrukcyjne wskaźników kolejowych, semaforów, pocztówki, bilety…

Wystawa potrwa do 14 czerwca i celowo zbiega się z Dniami Czeskimi (9 i 10 czerwca 2016) organizowanymi przez Zakład Filologii Słowiańskiej PWSZ w Raciborzu. Odwiedzający będą mogli przy tej okazji zobaczyć „czechofilską”, interesującą twórczość dr Karoliny Stanieczek.

źródło: RCK