Uwaga burze! [PROGNOZA POGODY]
Dzisiaj burze możliwe będą popołudniu i wieczorem. Głównym zjawiskiem towarzyszącym burzom, będą przelotne opady deszczu 5 - 15 mm - ostrzega Meteo Project.
Ostrzeżenie meteorologiczne nr 36/2016
Zjawisko: Burze
Stopień zagrożenia: 1
Obszar: Województwo śląskie - powiat raciborski.
Opis: Przewiduje się wystąpienie burz z przelotnymi opadami deszczu i porywami wiatru do około 60 km/h. Prognozowana wysokość opadów od 5 mm do 15 mm, lokalnie do około 20 mm.
Skutki: Lokalne podtopienia, łamanie konarów i gałęzi drzew.
Prawdopodobieństwo: 80%
Ważność: Od dnia 3.05.2016 godz. 13:30 do dnia 4.05.2016 godz. 00:00
Uwagi: Brak.
Data i czas wydania: 3.05.2016, 13:22
Opracowanie: Meteo Project
Prognoza burz na wtorek 3.05.2016
Dzisiaj burze możliwe będą popołudniu i wieczorem. Głównym zjawiskiem towarzyszącym burzom, będą przelotne opady deszczu 5 - 15 mm. Miejscami przechodzenie komórek konwekcyjnych związane będzie wyłącznie z przelotnymi opadami deszczu bez wyładowań atmosferycznych. W trakcie burz porywy wiatru nie powinny przekraczać 60 km/h. Największe prawdopodobieństwo zjawisk burzowych spodziewane jest na godziny późno popołudniowe i wieczorne. W pierwszej części nocy burze nie powinny już występować.
Sytuacja synoptyczna
Region znajduje się na skraju płytkiego niżu z ośrodkami w rejonie Bułgarii i Turcji w strefie ciepłego frontu atmosferycznego. Pozostaniemy w polarno-morskiej masie powietrza.
Opis szczegółowy
Dzisiaj wystąpią warunki do inicjacji burz, jednak ich przebieg nie powinien być gwałtowny, a głównym zjawiskiem towarzyszącym będą przelotne i dość intensywne opady deszczu. Miejscami przechodzenie komórek konwekcyjnych może się objawiać przelotnymi opadami deszczu bez wyładowań atmosferycznych. Porywy wiatru w czasie trwania zjawisk burzowych nie powinny wynosić więcej niż 60 km/h. Parametry konwekcyjne w prognozowanym regionie przyjmują następujące wartości; SB-CAPE 600 J/kg, LI -2°C. Słaby przepływ przełoży się na ścinanie wiatru we wszystkich standardowych warstwach; 0-6 km do około 6 m/s, 0-3 km do około 5 m/s, 0-1 km do około 6 m/s. Mało imponujące wartości parametrów wiatrowych wpłyną na organizację i rozwój komórek burzowych. W takim wypadku należy spodziewać się mniej zorganizowanych struktur wielokomórkowych wolno przemieszczających się lub wręcz stacjonarnych, co może wpłynąć na akumulacje sumy opadów. W przypadku wystąpienia zbieżności istnieje możliwość utworzenia bardziej zorganizowanego układu liniowego o zwiększonej dynamice zjawisk. W napływającej polarno-morskiej masie powietrza i bardziej zasobnej w wilgoć (PW 20 mm) możliwe będą przelotne opady deszczu 5 – 15 mm w czasie trwania zjawisk burzowych. Lokalnie suma opadów może wynieść poprzez akumulacje około 20 mm, co może w konsekwencji spowodować lokalne podtopienia ! Pierwsze komórki konwekcyjne pojawiać się mogą już w godzinach południowych, jednak największe ich prawdopodobieństwo spodziewane jest na godziny późno popołudniowe i wieczorne. W pierwszej części nocy jedynie początkowo jeszcze mogą występować burze z pojedynczymi wyładowaniami. Nocą konwekcja będzie się przejawiać jedynie w postaci przelotnych opadów deszczu.
Data i czas wydania: 3.05.2016 10:00
Opracowanie: Meteo Project