Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Sześć punktów bezpiecznej podróży

28.04.2016 06:53 | 0 komentarzy | red

Przed nami lato, a z tym związane wyjazdy wakacyjne, urlopy. Większość z nas zapewne uda się na wypoczynek swoimi samochodami. O cym więc należy pamiętać przed udaniem się w podróż? Pragnę przypomnieć wam o tych wszystkich zasadach ruchu drogowego o których powinniśmy pamiętać. Zacznę więc od tej najważniejszej zasady (chociaż wszystkie są ważne).

Sześć punktów bezpiecznej podróży
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

1. Prędkość - chodzi tu przede wszystkim o tą prędkość bezpieczną, to znaczy dostosowaną do warunków w jakich się poruszamy, przy której jesteś w stanie zatrzymać pojazd przed każdą przeszkodą. Wyjeżdżając zatem za granicę warto zapoznać się z obowiązującymi tam prędkościami. Dobierając prędkość powinniśmy brać pod uwagę warunki atmosferyczne, deszcz, mgła, silny wiatr, rodzaj nawierzchni (asfalt lany, chropowaty, kostka brukowa, klinkierowa, betonowa, sucha lub mokra). Ważna jest również rzeźba terenu, wzniesienia, strome zjazdy, łuki, zakręty. Pamiętaj że przy zderzeniu dwóch pojazdów liczy się suma prędkości obydwu pojazdów, co ma przecież ogromne znaczenie.

2. Wyprzedzanie - przed podjęciem tego manewru należy się zastanowić czy warto podjąć ten manewr. Powinien być wykonany jak najszybciej i na jak najkrótszym odcinku drogi. Pamiętaj, ze najważniejszą czynnością przed podjęciem tego manewru jest zerknięcie w lusterko, by upewnić się czy nie jesteśmy już wyprzedzani przez innego uczestnika ruchu. Pamiętaj więc, że najpierw lusterko a potem dopiero kierunkowskaz. Pamiętaj również, że samo włączenie kierunkowskazu nie uprawnia jeszcze do wykonania tego manewru. Lepiej dobrze się zastanów, czy warto wyprzedzać w danej chwili, może może lepiej zrezygnować, by dojechać do zamierzonego celu.

3. Zatrzymanie i postój – zatrzymuj się z głową. Zatrzymanie powinno być wykonane ostrożnie. Należy unikać przede wszystkim gwałtownego hamowania bez przyczyny (pokazanie skuteczności hamulców w czasie jazdy z pasażerem). Pamiętajmy, by w razie awarii lub wypadku: na autostradzie lub drodze ekspresowej włączyć światła awaryjne lub pozycyjne i umieścić w odległości 100 m za pojazdem trójkąt odblaskowy. Na pozostałych drogach – poza obszarem zabudowanym – trójkąt ustawiamy w odległości 30 - 50 m za pojazdem, włączamy światła awaryjne lub pozycyjne. Na obszarze zabudowanym wyłączamy te światła, a trójkąt umieszczamy za pojazdem, lub na nim, na wysokości nie większej niż 1 m.

4. Przejazd kolejowy – najbardziej niebezpieczne miejsce na naszych drogach. Większość kierowców przejeżdża to miejsce nie zachowując podstawowych zasad wynikających z przepisów ruchu drogowego. Chodzi o baczną obserwację torów. Lekceważenie tego obowiązku staje się u nas nagminne (ilość tragicznych wypadków). Podstawa to zachowanie uwagi słuchowej i wzrokowej. Kierowca powinien liczyć się z tym, ze urządzenie zamykające i otwierające zapory jak i obsługa przez człowieka nigdy nie dają stuprocentowej pewności, że może się wydarzyć coś co nazywać będziemy „to niemożliwe”.

5. Włączanie się do ruchu – włączając się do ruchu kierujący jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa innym pojazdom lub uczestnikom ruchu - również pieszym, szczególnie przy ruszaniu z pobocza, z nieruchomości, z obiektu przydrożnego, ze strefy zamieszkania. Manewr ten wymaga ciągłej i zarazem intensywnej obserwacji drogi , a zwłaszcza tej części jezdni, którą kierujący zamierza zająć. Pamiętajmy szczególnie w czasie podroży przy wyjeździe z parkingów, stacji paliw poza obszarem zabudowanym, gdzie pojazdy będące w ruchu rozwijają większe prędkości. Włączanie się do ruchu gdy pojazd ruszający kontynuuje jazdę tym samym pasem ruchu: takie włączanie się do ruchu wymaga od kierowcy sprawdzenia spojrzenia w lusterko wsteczne lub obejrzenie do tyłu przez lewe ramię) czy nie ma z tyłu w bezpośredniej bliskości innego pojazdu, któremu moglibyśmy zajechać drogę. Sygnalizowanie kierunkowskazem zamiaru wykonania opisanego manewru włączania się do ruchu jest niedopuszczalne: wprowadzamy bowiem w błąd innych uczestników ruchu, informujemy ich o chęci zmiany pasa ruchu, a przecież faktycznie nie będziemy tego robili. Co innego włączanie się do ruchu połączone ze zmianą pasa ruchu, tu obowiązkowo sygnalizujemy ten manewr kierunkowskazem.

6. Zanim ruszysz - przed dłuższą jazdą należy przede wszystkim wypocząć, przeanalizować drogę przejazdu, tak by zapamiętać podstawowe kierunki (pomimo posiadanej nawigacji polecam wypisanie na kartce nr dróg), umieścić odpowiednio bagaż, tak aby podczas jazdy nie przemieszczał się wewnątrz auta. Chodzi między innymi o to, by nie kłaść przedmiotów na półce pod tylną szybą. Warto dokonać przeglądu w stacji kontroli pojazdów. Nie można zapomnieć o zabraniu ze sobą podstawowych akcesoriów, trójkąta ostrzegawczego, gaśnicy, apteczki, żarówek. Poznać inne przepisy i potrzebną dokumentację, która obowiązuje w danym kraju. Polecałbym także robienie częstych przerw w czasie jazdy, oczywiście jest tutaj ważny stopień zmęczenia. Nie bez znaczenia jest zachowanie się pasażerów. Osoba towarzysząca powinna prowadzić z kierowcą rozmowę, która nie zakłóci jego koncentracji. Pamiętajmy jednak, że niezależnie od przepisów drogowych istnieją niepisane zasady bezpieczeństwa wynikające ze zwykłej ludzkiej przezorności, która powinna podyktować każdemu uczestnikowi ruchu jak ma się zachować.

Władysław Szymura,
były wieloletni wykładowca przepisów o ruchu drogowym,
instruktor w Ośrodkach Szkolenia Kierowców