środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Co czytać wiosną? - czyli wiosenny przegląd nowości w biblitece

14.04.2016 13:18 | 0 komentarzy | (q)

O książkach niekoniecznie medialnych, wydawanych przez niszowe wydawnictwa, ale takich wobec których na pewno nie można przejść obojętnie, opowiedziała w środowe popołudnie w bibliotece krytyk i literaturoznawca na Uniwersytecie Jagiellońskim dr Anna Marchewka.

Co czytać wiosną? - czyli wiosenny przegląd nowości w biblitece
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Co zatem czytać wiosną? Jakie trendy panują aktualnie w literaturze? – Polacy coraz chętniej sięgają po krótką formę: opowiadania, eseje, minipowieści. Tu mogę śmiało polecić książki „Młode skóry” C. Barreta, "Opowiadania, które napisałem" J. Westermarka czy „Eseje wybrane” V. Woolf – mówiła w trakcie spotkania badaczka twórczości Ewy Szelburg-Zarembiny, gorąco zachęcając do ponownego czytania J. Iwaszkiewicza.

Według dr Marchewki, dużą popularnością nadal cieszą się sagi rodzinne (K. Petrowska "Może Estera"), powroty do czasów dzieciństwa (A. Muszyński "Podkrzywdzie"), książki opisujące problemy współczesnych małżeństw (A. Wolny-Hamkało "41 utonięć") i popularny ostatnio motyw aktywnego ojcostwa (W. Szostak "Wróżenie z wnętrzności"). Nadal wysoko plasuje się literatura faktu (C. Łazarewicz "Żeby nie było śladów", A. Arno "Jaka szkoda. Krótkie życie Pauli Modersohn-Becker") i powieści historyczne (R. Flanagan "Klaśnięcie jednej dłoni").

Bezpośrednio po spotkaniu czytelniczki chętnie wypożyczały książki polecane przez dr Marchewkę. Pełna lista tytułów dostępna jest na stronie internetowej biblioteki www.biblrac.pl.