Poniedziałek, 1 lipca 2024

imieniny: Haliny, Mariana, Klarysy

RSS

Hospicyjne „Pola nadziei”. Wkrótce kwesta na rzecz raciborskiego hospicjum

11.03.2016 16:48 | 0 komentarzy | eos

Człowiek cierpiący, u kresu swojego życia potrzebuje drugiego człowieka, by godnie wytrwać w tym, z czym przyszło mu się zmierzyć – taki zamysł przyświeca naszemu działaniu, ponieważ towarzyszenie i pomoc ludziom chorym na nowotwór jest priorytetowym zadaniem naszego Hospicjum.

Hospicyjne „Pola nadziei”. Wkrótce kwesta na rzecz raciborskiego hospicjum
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Cały zespół (lekarze, pielęgniarki, psycholog, kapelan i rehabilitant) stara się, by pacjent i jego rodzina jak najlepiej potrafili odnaleźć się w nowej, jakże trudnej sytuacji – zmierzenia się z choroba nowotworową.

Nasze hospicjum, oprócz holistycznej opieki nad pacjentem terminalnym działa również na wielu innych płaszczyznach. Organizujemy nieodpłatne kursy dla personelu medycznego z terenu powiatu raciborskiego, spotkamy się z osadzonymi w Zakładzie Karnym, raciborską młodzieżą, po to, by kształtować świadomość społeczną wobec osób ciężko chorych i umierających. Szerzymy ideę hospicyjną oraz ideę wolontariatu przedstawiając możliwości niesienia pomocy osobom u kresu życia.

Nasza placówka włącza się w różne akcje międzynarodowe i ogólnopolskie mające na celu zbieranie funduszy na rzecz opieki nad osobami nieuleczalnie chorymi w ostatnim okresie ich życia oraz propagowanie idei hospicyjnej. Taką akcją są „Pola nadziei”, a kwiaty z tworzonych wspólnie z dziećmi żonkilowych pól (żonkil to symbol nadziei), na wiosnę stają się żółtymi podarkami dla darczyńców hospicjum.

W ramach tej akcji raciborskie dzieci wzięły również udział w konkursie plastyczno-literackim „Słońce jest w każdym człowieku”. Dzieci, w sposób prosty a jednocześnie bardzo wymowny, poprzez swoje prace potrafią przekazać, jak ważny jest drugi człowiek. Prowadzenie zbiórek pieniężnych pozwala na zakup niezbędnego sprzętu dla pacjentów, pozwala nam istnieć i działać tak, by w najlepszy sposób pomagać naszym podopiecznym. W każdej akcji wspierają nas dzieci naszych hospicjantów, harcerze i ludzie dobrej woli, którym leży na sercu los ludzi cierpiących.

W ramach akcji „Pola nadziei 2015/2016” we wrześniu sadzono żonkile w Zespole Szkół Specjalnych, w październiku odbył się koncert „Głosy dla hospicjum” zorganizowany w Parafii św. Jerzego w Rydułtowach, od października do lutego trwały wykłady i spotkania z hospicjantami (PWSZ Racibórz, Mechanik), a w styczniu ogłoszono konkurs plastyczno-literacki „Słońce jest w każdym człowieku” dla dzieci ze szkół podstawowych.

Kwesta na rzecz raciborskiego Hospicjum

Od 17 do 19 marca w galerii Auchan potrwa kwesta na rzecz raciborskiego Hospicjum. Rozdawane będą darczyńcom żonkile, plakietki i informacje o hospicjum. Kwestować będą hospicjanci, Harcerze 69 Drużyna Wędrownicza „Wataha”.

Zaplanowana została również wystawa prac dzieci biorących udział w Konkursie „Słońce jest w każdym człowieku”, a rozdanie nagród jego laureatom nastąpi 19 marca, o godz. 10.00. Wydarzenie uświetni zespół „Skaza”. Z najlepszych prac konkursowych, dzięki wsparciu Urzędu Miasta Racibórz zostanie wydany kalendarz na 2017 r.

W konkursie plastycznym zajęli: I miejsca – Julia Herber z klasy I i Szymon Zientek z klasy II (ZSP nr 2), II miejsce – Hanna Kamalla z klasy I (ZSP nr 2), a III miejsce – Robert Giera z klasy I (ZSP nr 2). Wyróżnienia otrzymali: Viktoria Łowicka, lat 8 (ZSP nr 3), Małgorzata Morańska, lat 8 (ZSP nr 3), Amelia Tomaszek, lat 8 (ZSP nr 3), Katarzyna Kowalska, lat 8 (ZSP nr 3), Marta Weiser, lat 8 (ZSP nr 2) i Nadia Buoczek, lat 6 (ZSP nr 2). Prace oceniało trzyosobowe jury: dr Gabriela Habrom-Rokosz, Róża Burek i Wanda Machowska-Gromotka.

W konkursie literackim I miejsce zajął Wojciech Suchecki z klasy VI (ZSP nr 2), II miejsce – Karolina Regent z klasy IV (ZSP nr 2), a III miejsce – Joanna Pomiotło z klasy V (SP nr 15) oraz Dominika Herber z klasy V (ZSP nr 2). Wyróżnienia przyznano: Julii Kanii z klasy V (SP nr 15), Karolinie Sobierajskiej z klasy VI (ZSP nr 2), Emilii Ficie z klasy IV (ZSP nr 2) oraz Jakubowi Podgórskiemu z klasy V (ZSP nr 2). Prace oceniali: Kamila Besz, Anna Płonka i dr Zbigniew Wieczorek.

Krystyna Wolnik

fot. polanadziei.bialystok.pl