Rydułtowy: Kałuże są takie, że woda przelewa się na posesję
Ogromne dziury i woda spływająca na posesje. - ul. Słowicza w Rydułtowach jest w fatalnym stanie, co najbardziej daje się we znaki przy deszczowej pogodzie.
Mieszkanka ul. Plebiscytowej, której posesja graniczy z ul. Słowiczą, ma dość życia w sąsiedztwie dziurawej drogi. - Kałuże są cały czas. Nie tylko w czasie silnych opadów. Czasem wody jest tyle, że ludzie nie potrafią przejść - mówi Joanna Woźnica. - W maju zeszłego roku wyremontowałam elewację budynku, jest też nowy płot. Wszystko zostało zachlapane, woda przelewa się na posesję. Wygląda to tragicznie - dodaje.
Obiecanki, ale...
Pani Joanna domaga się remontu drogi. - Wcześniej droga była prywatna, ale już jakiś czas temu została przekazana na rzecz miasta. Urząd miasta obiecuje, że zajmie się problemem. Ale ostatnia deklaracja jest taka, że remont nastąpi dopiero w... 2018 roku. A przecież niedawno była tu robiona kanalizacja sanitarna. Czy nie można było przy okazji wykonać kanalizacji deszczowej? - pyta mieszkanka Rydułtów. Kobieta dodaje, że co jakiś czas miasto wysypuję drogę materiałem, który - w jej opinii - nie spełnia swojej roli. - Notorycznie sypią tym materiałem, a w efekcie woda jeszcze bardziej zbiera się i zalega. Zaproponowałam rozwiązanie problemu - by na newralgicznym odcinku ułożyć płyty ekologiczne. Mówiłam, że mogę nawet dać te płyty, niech tylko ktoś je ułoży. Ale bez efektu - mówi pani Joanna.
Sprawa u wojewody
Rydułtowski urząd miasta wyjaśnia, że na razie nie może wykonać remontu. Powód? Miasto nie jest właścicielem całości gruntów. - W chwili obecnej Miasto Rydułtowy nie jest właścicielem całości gruntów zajętych pod ul. Słowiczą, co stanowi przeszkodę w wykonaniu na tej drodze inwestycji w postaci odwodnienia oraz utwardzenia nawierzchni - dowiadujemy się. Sprawą przejęcia gruntów zajmuje się wojewoda śląski. Toczy się m.in. postępowanie dotyczące przejęcia gruntu wzdłuż posesji pani Joanny. - Dlatego też obecnie są prowadzone przez Zakład Gospodarki Komunalnej doraźne naprawy nawierzchni gruntowej w celu utrzymania jej przejezdności. Z chwilą nabycia prawa własności do całości gruntów planowane jest rozpoczęcie prac projektowych w celu utwardzenia nawierzchni wraz z niezbędnym odwodnieniem drogi - dodaje urząd.
(mak)