Niedziela, 6 października 2024

imieniny: Artura, Brunona, Fryderyki

RSS

Rybnik będzie piękny na wiosnę

06.03.2016 09:22 | 0 komentarzy | ska

Pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej pracują w naturalnym systemie – według pór roku. Już niedługo, jeśli aura pozwoli, rozpoczną się prace nasadzeniowe, aby wiosna w Rybniku wyglądała pięknie.

Rybnik będzie piękny na wiosnę
Wicedyrektor ZZM Dariusz Targański zapewnia, że już wkrótce na skwerach będzie kolorowo
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Aby na wiosnę zobaczyć w mieście piękne skwery i zieleńce, prace odbywają się już jesienią poprzedniego roku. – Kiedy pogoda pozwala, zaczynamy porządkowanie terenu i grabienie, aby przygotować się do prac nasadzeniowych. Wiosenne efekty to także prace wykonane w czwartym kwartale, czyli nasadzenia cebul na wszystkich obiektach. Tej wiosny efekt powinien być bardzo dobry, bo jesienią korzystaliśmy z usług firmy, która przeprowadziła nasadzenia mechaniczne po 80 cebul na 1 metr kw. W pracach prowadzonych w ten sposób posadzone zostały żonkile białe i żółte oraz miks tulipanów – wyjaśnia Dariusz Targański, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej w Rybniku. Metodą mechaniczną posadzono na jesień ponad 56 tys. sztuk cebulek kwiatowych, m.in. na pasie zieleni przy ul. Rzecznej, na rondzie z kolarzami na skrzyżowaniu Rudzkiej i Obwiedniej Północnej, a także na skwerze z kaczkami przy Auchan. Najwięcej cebulek trafiło na Wiśniowiec, a konkretnie skwer przy ul. Gliwickiej i skwer z pawiem – było to ponad 22 tys. szt. Rękami pracownic Zarządu Zieleni Miejskiej w Rybniku posadzonych zostało 5 tys. szt cebul w różnych częściach miasta. – Na 8 marca pierwsze kwiaty powinny się pojawić. Posadzono krokusy, żonkile, hiacynty, może nieco później tulipany. Aby tak się stało, pogoda musi sprzyjać, bo jeśli przyjdą mrozy, wegetacja roślin się wydłuży – dodaje wicedyrektor. Stokrotki i bratki pojawią się m.in. pod Teatrem Ziemi Rybnickiej.

Bratki i stokrotki

Jesienią także posadzono rośliny, które zabezpieczono przed mrozem. Było to 8300 szt. bratka,10 tys. szt. stokrotki, a także 1500 szt. niezapominajki. Ponadto na wiosnę w planach jest też posadzenie 9,4 tys. szt. bratka i 5 tys. szt. stokrotki w różnych miejscach. W każdej dzielnicy zieleń jest widoczna, a najwięcej pracy ZZM ma w centrum miasta. W maju po bratkach i stokrotkach, kiedy już przekwitną , prowadzone będą nasadzenia roślin rabatowych. Również będzie to prawie 56 tys. sztuk, z 25 gatunków. M.in. będą to aksamitka, alternantera, begonie, cineraria, lobelia, szałwia i żeniszek. Wszystkie te rośliny pochodzić będą z produkcji własnej ZZM. Zielenią w mieście zajmuje się ok. 60 osób, co w zestawieniu z zawrotnymi liczbami posadzonych kwiatów pokazuje, ile pracy muszą włożyć w estetyczny wygląd miasta.

Zielone nowości

W tym roku powstanie też nowa instalacja na rondzie. ZZM ma do zagospodarowania teren na skrzyżowaniu Świerklańskiej i Harcerskiej. Projekt jeszcze nie jest zatwierdzony, więc ZZM na razie nie zdradza szczegółów. – Na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć, że będzie to kolejne ciekawe rondo w naszym mieście – mówi wicedyrektor Dariusz Targański. Nowością będzie też zagospodarowanie terenu w Boguszowicach przy ul. Braci Nalazków. Już w ubiegłych latach to miejsce zostało wykoszone i wyczyszczone, a w tym roku teren ma zostać przygotowany do powszechnego użytku. Powstaną ławeczki, ścieżki, kosze. Obecnie park jest w fazie projektowania, a do końca roku mają zostać też wykonane prace. Warto dodać, że także na ul. Kościuszki przybędzie nowych donic z lipami. Nowe drzewa posadzone zostaną dalej w ciągu Kościuszki, od skrzyżowania z Chrobrego.

Szymon Kamczyk