Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Sylwester Potocki pokazał przejazd króla Jana III Sobieskiego przez Racibórz

23.02.2016 15:56 | 0 komentarzy | eos

Przejazd króla Jana III Sobieskiego przez Racibórz stał się tematem „Inwentaryzacji malarskiej” raciborskiego architekta na emeryturze inż. Sylwestra Potockiego. Jeszcze jako student architektury Politechniki Wrocławskiej, upamiętnił na zdjęciach oraz rysunkach pierwszą raciborską paradę imitująca przemarsz polskiej armii pod Wiedeń w 1683 r. Po prawie 56 latach fotogramy, a także wykonane na ich podstawie rysunki, grafiki i pastele zaprezentowane zostały na wystawie w Towarzystwie Miłośników Ziemi Raciborskiej.

Sylwester Potocki pokazał przejazd króla Jana III Sobieskiego przez Racibórz
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Młodego wtenczas adepta architektury do stworzenia takiej historii w fotografii i rysunku zainspirował Marian Kutzner, historyk sztuki związany z Uniwersytetem Wrocławskim, autor książki o Raciborzu. – Kiedy dowiedzieliśmy się, że w Raciborzu będzie pierwszy przemarsz Sobieskiego, postanowiliśmy przyjechać zrobić zdjęcia i rysunki. Ponieważ architekci robią inwentaryzacje, podchwyciłem to i tak zatytułowałem swoją wystawę – tłumaczył w TMZR inż. Sylwester Potocki.

Niektóre kolorowe zdjęcia zrobione zostały pierwszym film kolorowym ORWO Color. Autor wystawy wspominał występy artystyczne, które poprzedziły przemarsz rozpoczynający się na raciborskim zamku. Na dowód, że uroczystości odbywały się dokładnie w 1960 r. przedstawił m.in. zdjęcie, na którym upamiętnił rocznicę 15 lat po wyzwoleniu Raciborza.

Na dużym rysunku wykonanym pastelami, do którego posłużyło zdjęcia zrobione na pl. Długosza, bohaterowie przejazdu mogą lub mogli rozpoznać siebie i swoich znajomych. Dla Sylwestra Potockiego szczególnym wyzwaniem był portret, dlatego z dużą dokładnością przedstawił twarze raciborzan wcielających się w historyczne postaci. – Starałem się, wiernie oddać znajdujące się na zdjęciu osoby. Pierwszy portret żony, jaki narysowałem, wystawiony został na biennale w 1960 r. Zresztą dzięki portretom przeżyłem 3,5 roku stanu wojennego, ponieważ nigdzie nie wolno było przyjąć mnie do pracy – wspomina.

Niezwykłości ulicznemu spektaklowi, którzy przedstawił na swej wystawie Sylwester Potocki, dodawały piękne stroje, pochodzące z wytworni filmów fabularnych, w której nakręcono „Krzyżaków”. Orszak, jak należy przypuszczać liczył ok. 300 osób, gdyż właśnie tyle kostiumów wypożyczono na tę uroczystość.

W temat wystawy obecnych w TMZR wprowadziła Aleksandra Jańska, która następnie podziękowała autorowi wystawy. Całość filmował zaś syn Adam Potocki, operator kamer współpracujący m.in. z Ewą Drzyzgą z TVN przy „Rozmowach w toku”.