Czwartek, 4 lipca 2024

imieniny: Malwiny, Izabeli, Aureliana

RSS

Śląska kuchnia przed kamerą

26.01.2016 07:39 | 0 komentarzy | ska

Trwa moda na gotowanie. Wciąż powstają kolejne serie kulinarnych programów telewizyjnych, a nawet kanały tematyczne. A program kulinarny prowadzony przez członkinie Kół Gospodyń Wiejskich? Pierwszy tego typu projekt powstał w Czerwionce-Leszczynach i okazał się strzałem w dziesiątkę.

Śląska kuchnia przed kamerą
Niezwykłej inicjatywy pogratulowała gospodyniom kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego Jadwiga Gajewska (na zdjęciu na stojąco)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tajniki gotowania widzowie odkrywali dzięki gospodyniom z Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Co kilka tygodni na antenie KGW.tv w internecie pojawiał się nowy odcinek programu. Widzowie poznawali przepisy na tradycyjne śląskie dania – niedzielny obiod, obiod na beztydzień, żur, karminadle, żeberka i dymfowano  kiszono kapusta, szałot, kopot, kopa, szpajza i inne śląskie maszkety. Kanał w ciągu kilku miesięcy podbił serca internautów. – Nie zakładaliśmy, że projekt spotka się z tak dużym zainteresowaniem – mówi Michał Stokłosa, pomysłodawca projektu, wiceprezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk. – Szacowaliśmy 1200 odsłon kanału, a mamy ich już ponad 12 tysięcy! KGW.tv to także duży sukces medialny – o gospodyniach pisano w różnych gazetach, projekt chwalono w telewizji ogólnopolskiej. Cieszymy się, bo po drugiej stronie kamery nie mieliśmy profesjonalnego filmowca. Robiliśmy wszystko amatorsko, wkładając wiele pracy i zaangażowania, aby efekt był jak najlepszy – dodaje Michał Stokłosa.

Oswojone z obiektywem

Udział w projekcie to również moc wrażeń i niezapomniana przygoda dla samych gospodyń. W poszczególnych odcinkach nie zabrakło humoru, gospodynie bowiem znakomicie się czują przed kamerą, są naturalne, nikogo nie udają i nie naśladują, potrafią z pasją opowiadać, no i co najważniejsze – doskonale znają się na śląskiej kuchni. – Trzeba przyznać, że stresu też nam nie brakowało przed kamerą, ale jesteśmy zadowolone z efektów. W domu kobieta spędza tyle czasu w kuchni. Poda obiad, kilka minut i już zjedzone. Domownicy często nawet nie zastanawiają się ile pracy, ile serca wkładają gospodynie w przygotowanie posiłku, a tutaj wszystko było pokazane krok po kroku – podkreśla Zofia Dymosz z KGW Książenice.

Finał przy makówkach

W ostatnim odcinku, nagrywanym podczas uroczystego zakończenia projektu, panie z KGW Bełk przygotowały makówki. To świąteczna potrawa, z której – dzięki imprezie pod nazwą „Święto Makówek” – słynie już Czerwionka-Leszczyny. Podczas uroczystości przy świątecznym stole, suto zastawionym przez gospodynie, zasiadły przedstawicielki wszystkich kół biorących udział w projekcie wraz z sołtysami i przewodniczącymi rad dzielnic, radnymi reprezentującymi dzielnice i sołectwa. Główną potrzebą realizacji zadania było zachowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego oraz promowanie regionalnych produktów kulinarnych. Obecnie, na terenie gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny działa 8 kół gospodyń (w Bełku, Czuchowie, Dębieńsku, Książenicach, Palowicach, Przegędzy, Stanowicach oraz w Szczejkowicach), skupiających ponad 200 kobiet w różnym wieku. Organizacje te mają bogatą historię liczącą od kilku do kilkudziesięciu lat. Ideą funkcjonowania KGW jest kultywowanie tradycji, w różnych aspektach, w tym m. in. tradycji kulinarnych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

(ska)


Gospodynie na Facebooku

Oprócz programu kulinarnego KGW.tv panie z Kół Gospodyń Wiejskich prowadzą również fanpage o tej samej nazwie w serwisie społecznościowym Facebook, w którym pojawiają się ciekawe materiały na temat kuchni, gotowania czy zwyczajów kulinarnych.