środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Norbert Mika odwołany. Jakie jest podłoże decyzji Mirosława Lenka? [AKTUALIZACJA]

19.01.2016 17:32 | 0 komentarzy | żet

W uzasadnieniu do zarządzenia wskazano na długotrwałą niezdolność do pracy dyrektora oraz nieprawidłowości w zarządzaniu placówką, jednak konflikt między Lenkiem i Miką narastał od dawna.

Norbert Mika odwołany. Jakie jest podłoże decyzji Mirosława Lenka? [AKTUALIZACJA]
Wieloletni dyrektor SP 18, a później G3 Norbert Mika
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

19 stycznia Mirosław Lenk wydał zarządzenie w sprawie odwołania Norberta Miki ze stanowiska dyrektora Gimnazjum Nr 3 w Raciborzu. W obszernym uzasadnieniu do zarządzenia prezydent powołuje się na: przedłużającą nieobecność dyrektora oraz nieprawidłowe zarządzanie środkami finansowymi szkoły. Poniżej publikujemy dwa fragmenty uzasadnienia, o których mowa:

  • (...) przedłużająca się nieobecność dyrektora, mimo, że usprawiedliwiona, bo spowodowana chorobą, ma negatywny wpływ na funkcjonowanie Gimnazjum i nie pozwala na osiągnięcie celu zamierzonego w umowie o pracę, gdyż powoduje dezorganizację pracy, konieczność zastępowania dyrektora oraz niepełną realizację programu nauczania. W ocenie organu prowadzącego jest to „szczególnie uzasadniony przypadek”, o którym mowa w art. 38 ust.1 pkt 2 ustawy. Za przyjęciem takiego poglądu przemawia również wyrok Sądu Najwyższego z dnia 20 lutego 2008 r, sygn. akt III PK 69/07.
  • Ponadto Pan Norbert Mika, jako dyrektor Gimnazjum nr 3 w Raciborzu nieprawidłowo zarządzał środkami finansowymi szkoły. W jego działaniach w tym zakresie widoczny był brak systematycznego monitoringu i oceny gospodarki finansowej szkoły. Powyższe potwierdziła kontrola przeprowadzona w dniach 06.11.2015 r. do 26.11.2015 r. przez pracownika organu prowadzącego.

W uzasadnieniu wskazano również na niewłaściwą współpracę Norberta Miki z Danutą Skórą - dyrektorką SP 18 (szkoła mieści się w tym samym kompleksie budynków, co kierowane przez dyrektora N. Mikę G3). To z kolei miało się przełożyć na zniszczenie mienia szkolnego oraz szereg dodatkowych kosztów w roku szkolnym 2015/2016.

Wykonaniem zarządzenia prezydenta zajmie się naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu UM Racibórz Robert Myśliwy.

Całość zarządzenia i uzasadnienia do niego dostępna w załączniku:

Pobierz Zarządzenie w sprawie odwołania N. Miki + uzasadnienie.pdf

Norbert Mika kontra Mirosław Lenk. Jak to się zaczęło?

Najpierw poszło o nabór do gimnazjów i rzekome faworyzowanie G5 kosztem kierowanego przez N.Mikę G3. Później było odwołanie Mandrysza z funkcji przewodniczącego komisji i... wielka awantura wyborcza.

Gimnazjalna potyczka

W poprzedniej kadencji samorządu dwóch radnych kojarzonych ze środowiskiem Norberta Miki (Andrzej Lepczyński i Franciszek Mandrysz) popierało działania prezydenta Mirosława Lenka. Sielanka skończyła się, gdy w maju 2014 roku na Sesji Rady Miasta Racibórz radni zaatakowali dyrektora Gimnazjum Nr 5 w Raciborzu Dariusza Malinowskiego, oskarżając go o "komunistyczne" praktyki, które dyrektor miał uskuteczniać w trakcie naboru do szkoły. Oberwało się również Mirosławowi Lenkowi, który miał faworyzować G5, na czym tracić miało G3 (więcej: Radni zarzucają dyrektorowi G5 manipulację i atakują prezydenta).

Radny traci stołek

Na ruch Mirosława Lenka nie trzeba było długo czekać - już w czerwcu trzynastu wiernych Lenkowi radnych (Racibórz 2000, KWW Mirosława Lenka, PO) podpisało się pod projektem uchwały w sprawie odwołania Franciszka Mandrysza z funkcji Przewodniczącego Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów Rady Miasta Racibórz (więcej: Mandrysz zapłaci za atak na Lenka. Koalicja chce go odwołać, Kłótnia w rodzinie: Franciszek Mandrysz spadnie z wysokiego stołka). Uchwała została przegłosowana 25 czerwca 2014 roku (więcej: Mandrysz odwołany. Wygarnął koalicji, że nikt mu nic nie powiedział).

Rozbrat wyborczy

W wyborach samorządowych Andrzej Lepczyński, Franciszek Mandrysz i Zbigniew Sokolik wystartowali z odrębnego komitetu (KWW Czas na Zmiany w Mieście). Dla samego Norberta Miki zabrakło miejsca na listach komitetu Razem Dla Ziemi Raciborskiej, z których z powodzeniem startował w poprzednich wyborach do rady powiatu (pełnił w niej funkcję członka zarządu). Nazwisko Miki miało zostać wykreślone z projektowanych list pod wpływem nacisków płynących z otoczenia Mirosława Lenka.

W komentarzach internautów do artykułów wyborczych często pojawiał się również wątek rzekomego poparcia kandydatury Anny Ronin przez Norberta Mikę i jego środowisko. Ostatecznie Anna Ronin wybory prezydenckie przegrała, a do nowej rady weszli Mandrysz i Sokolik (oraz Anna Ronin jako reprezentanta komitetu Mniejszości Niemieckiej).

Nowe rozdanie

Sytuacja zaogniła się po objęciu przez Roberta Myśliwego funkcji naczelnika wydziału oświaty. Myśliwy jeszcze jako radny pytał w interpelacji z 2013 roku o działalność sekt w szkołach samorządowych. Sprawa ta wróciła w październiku ubiegłego roku, gdy radni Mandrysz i Sokolik zażądali od M. Lenka ukarania Roberta Myśliwego za złe i niedbałe wykonywanie pracy (więcej: Radni wezwą PIP i NIK jeśli prezydent Lenk nie ukarze naczelnika Myśliwego). Lenk Myśliwego nie ukarał, a wojna podjazdowa między zwaśnionymi stronami przerodziła się w otwarty konflikt. Odwołanie Norberta Miki ze stanowiska dyrektora G3 na pewno jej nie zakończy.

Wojtek Żołneczko


Czytaj również:

Ludzie:

Andrzej  Lepczyński

Andrzej Lepczyński

były radny Gminy Racibórz.

Anna Ronin

Anna Ronin

Radna Miasta Racibórz

Franciszek Mandrysz

Franciszek Mandrysz

Radny Gminy Racibórz.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz, były prezydent.

Robert Myśliwy

Robert Myśliwy

Dyrektor Powiatowego Centrum Sportu w Raciborzu