Etos śląskiego górnika w Parlamencie Europejskim [ZDJĘCIA]
- Wielotygodniowe przygotowania i praca nad przedsięwzięciem promującym Śląsk, ziemię rybnicką i raciborską oraz ich górnicze dziedzictwo zaowocowały prawdziwym świętem Śląska w PE - informuje Katarzyna Dutkiewicz, dyrektor biura poselskiego posła do Parlamentu Europejskiego Bolesława Piechy.
Ostatniego lata, z inicjatywy posła do Parlamentu Europejskiego Bolesława Piechy, rozpoczęły się przygotowania związane z realizacją dużego przedsięwzięcia, którego celem była szeroka prezentacja na forum Parlamentu Europejskiego śląskiego dziedzictwa – historii, kultury i obrzędowości trwale wpisanych w górnictwo, codzienności mieszkańców Śląska oraz perspektyw na przyszłość. A wszystko to w formie wystawy tematycznej przygotowanej wspólnie z Muzeum w Rybniku, zwieńczonej nie przypadkowo na koniec listopada, by właśnie ta tematyka znalazła swoje odbicie na moment przed najważniejszym dorocznym górniczym świętem – Barbórką’2015.
Śląsk, górniczy etos pracy i historia
We wtorek 24 listopada 2015r. w siedzibie PE w Strasburgu odbyła się uroczysta inauguracja wystawy zatytułowanej SILESIA - WHERE YESTERDAY MEETS TODAY / ŚLĄSK - GDZIE PRZESZŁOŚĆ SPOTYKA SIĘ Z PRZYSZŁOŚCIĄ. Obok ekspozycji prezentującej merytoryczne treści związane ze śląskim, górniczym etosem pracy, historią, teraźniejszością oraz perspektywami na przyszłość, godną i owacyjnie przyjętą oprawę wydarzenia stanowił występ orkiestry górniczej KWK „Jankowice” pod dyrekcją kapelmistrza Grzegorza Mańki, a także piękne, utalentowane dziewczęta z zespołu folklorystycznego „Raciborzanie” ze Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej „ Źródło”, których opiekunem podczas wyjazdu była Mariola Wojteczek, koordynator ds. organizacyjnych w Stowarzyszeniu.
Święto Śląska w Parlamencie Europejskim
Słowo wstępne wygłosili eurodeputowani Bolesław Piecha oraz prof. Ryszard Legutko, komentarz merytoryczny zaprezentowała Anna Grabowska-Rogus. Nad właściwą ekspozycją poszczególnych elementów wystawy czuwali Ewa Kulik i Adam Grzegorzek.
Prezentacja wystawy zbiegła się z trwającą w tym czasie na sali plenarnej PE dyskusją, poświęconą sektorowi energetycznemu w Unii Europejskiej i poszczególnych krajach członkowskich, także w kontekście przemysłu wydobywczego i dekarbonizacji. Tym bardziej zaprezentowana tematyka wzbudziła żywe zainteresowanie eurodeputowanych.
Wielotygodniowe przygotowania i praca nad przedsięwzięciem promującym Śląsk, ziemię rybnicką i raciborską oraz ich górnicze dziedzictwo zaowocowały prawdziwym świętem Śląska w PE. Inicjatywa zwróciła uwagę na górnictwo jako kluczowy aspekt pomyślności mieszkańców i potencjał na dalszy rozwój naszego regionu. Wzruszający, pełen emocji i wrażeń dzień śląski w Parlamencie Europejskim wzbudził powszechne zainteresowanie, a oprawa muzyczna i taneczna w połączeniu z tradycyjnymi górniczymi mundurami galowymi orkiestry i pięknymi rozbarskimi strojami dziewcząt spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem.
Patronat konserwatystów
Wydarzeniu patronowała grupa ECR - Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w PE, której członkiem jest Poseł Piecha. Opiekę nad uczestnikami przedsięwzięcia sprawowali dyrektor biura poselskiego Posła do PE Bolesława Piechy, Katarzyna Dutkiewicz oraz doradca Posła, Łukasz Dwornik. W programie wycieczki do Parlamentu połączonej z prezentacją wystawy przewidziano również wspólne zwiedzanie Strasburga. Szczególne słowa wdzięczności za organizację, zaangażowanie i udział w przedsięwzięciu Poseł Bolesław Piecha pragnie skierować do Dyrektora Muzeum w Rybniku, dr Bogdana Klocha, Dyrektora ds. pracy KWK „Jankowice”, Jerzego Janczewskiego oraz Prezes Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło”, Aldony Krupy-Gawron.
W najbliższych miesiącach we współpracy z rybnickim Muzeum wystawa będzie prezentowana również na terenie Rybnika, Raciborza i okolicznych miast.
źródło: Biuro Posła do PE Bolesława Piechy, Grupa ECR (Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w PE), oprac. żet
Ludzie:
Bolesław Piecha
Polityk Prawa i Sprawiedliwości, były europoseł i senator, aktualnie poseł.
Katarzyna Dutkiewicz
samorządowiec i polityk, obecnie prezes Fundacj Elektrowni Rybnik
Komentarze
1 komentarz
a niech nie zapomni o Autonomii ziemi śląskiej zabranej przez komunistów 6 maj 1945 r. i popieranie tego niecnego czynu przez czerwonych i POPIS . http://nowahistoria.interia.pl/kartka-z-kalendarza/news-6-maja-1945-r-zniesienie-autonomii-slaskiej,nId,1727994