"Kulinarnie mocni" obalają stereotypy
"Kulinarnie mocni" to tytuł warsztatów jakie są organizowane dla mieszkańców gminy Nędza. To jeden z elementów składających się na pomoc żywnościową dla najbardziej potrzebujących. - O osobach korzystających ze wsparcia OPS myślimy często stereotypowo. A na każdego z nas czekają w życiu różne zakręty - mówi Edyta Gleich, trenerka Śląskiego Banku Żywności w Chorzowie.
To kolejne spotkanie z cyklu. W ubiegłym tygodniu mieszkańcy, bardziej w formie teoretycznej, wymieniali się pomysłami na potrawy z wykorzystaniem produktów otrzymywanych właśnie w ramach pomocy żywnościowej. - Tak, by nie gotować ciągle tego samego - mówiła Edyta Gleich, trenerka Śląskiego Banku Żywności w Chorzowie.
Dziś już warsztaty praktyczne. - Uczestnicy podzielili się na grupy zgodnie z tym, czego zrobić nie potrafią. Więc jest np. grupa pierogowa, której ciasto na pierogi nigdy się nie udaje, czy grupa naleśnikowa, której pierwszy placek zawsze się pali, a kolejne wychodzą bardzo grube - uśmiecha się trenerka.
W menu będą dziś krokiety z ciasta naleśnikowego z farszem z konserwy i pulpetów w sosie oraz pierogi z kaszą, czosnkiem i porem. - W przeliczeniu na osobę koszt takich pierogów to 50 groszy, dla czteroosobowej rodziny to 2 złote, więc super sprawa - podlicza Edyta Gleich.
Społeczeństwo często szufladkuje osoby korzystające ze wsparcia Ośrodków Pomocy Społecznej. Edyta Gleich prowadzi spotkania dla mieszkańców 25 różnych gmin. - Spotykam ludzi, którzy na przykład w gospodarstwie domowym pozostali sami. Kiedy od renty czy emerytury odliczymy ceny leków i rachunków, to się okazuje, że na jedzenie pozostaje naprawdę niewiele. Są też osoby, którym odebrano dotychczasowe świadczenia, albo do otrzymania uprawnień emerytalnych brakuje im kilku miesięcy, albo to osoby żyjące na terenach wiejskich, gdzie trudniej o pracę. Tym ludziom należy się pomoc. To przecież nie zawsze osoby, które w takiej czy innej sytuacji znalazły się z własnej winy. Na warsztatach dokładnie widać, że to ludzie, którzy chcą zmiany - podkreśla Edyta Gleich.
Do końca lutego 2016 roku w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Nędzy ze wsparcia żywnościowego, mogą skorzystać osoby, których dochód nie przekracza 150% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej (813 zł dla osoby samotnie gospodarującej i 684 zł dla osoby w rodzinie).
Cyklicznie wydawane paczki żywnościowe składają się, m.in. z makaronu, ryżu, sera, groszku z marchewką, mielonki wieprzowej i klopsików w sosie własnym.
źródło: UG Nędza