środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Baskowie w Lyskach [ZDJĘCIA]

26.10.2015 13:18 | 0 komentarzy | ż

W dniach 20-24 października 2015r. Gimnazjum im. majora pilota Antoniego Tomiczka w Lyskach odwiedziła grupa 6 uczniów wraz z nauczycielką szkoły baskijskiej z Erandio (okolice Bilbao) realizujących wspólny projekt “Kultura krajów europejskich” programu eTwinning.

Baskowie w Lyskach [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Program eTwinning to europejska współpraca szkół i przedszkoli, realizowana przy pomocy mediów elektronicznych. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami- współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. Program eTwinning zwiększa kompetencje językowe uczniów, uczy uczniów pracy metodą projektu i poszerza kompetencje w zakresie technologii informacyjno – komunikacyjnych. Program tworzy obecnie społeczność liczącą ponad 310 tysięcy nauczycieli ze 140 tysięcy szkół, którzy łącznie pracują przy ponad 34 tysiącach różnorodnych projektów rocznie.

Od września 2014 roku, istnieje również możliwość realizacji projektów wyłącznie z udziałem partnerów z tego samego kraju. W programie uczestniczą wszystkie kraje Unii Europejskiej oraz Była Jugosłowiańska Republika Macedonii, Albania, Bośnia i Hercegowina, Islandia, Liechtenstein, Macedonia, Norwegia, Serbia i Turcja.

Od marca 2013 r. program eTwinning został poszerzony o sześć krajów sąsiadujących z UE, które tworzą eTwinning Plus: Armenię, Azerbejdżan, Gruzję, Mołdawię, Ukrainę, należących do Parterstwa Wschodniego, a także Tunezję, będącą członkiem Partnerstwa Eurośródziemnomorskiego (EUROMED).

Projekty eTwinning przybierają bardzo różnorodne formy. Są wśród nich bardzo krótkie (kilkudniowe), skupione na jednym konkretnym zagadnieniu, jak i wieloletnie, o wciąż poszerzającej się tematyce i działaniach.

Forma, tematyka, czas trwania, rodzaj użytych narzędzi, liczba partnerów zależy wyłącznie od samych uczestników projektu. Często zmienia się w trakcie realizacji dopasowując się do aktualnych potrzeb współpracujących.

W Gimnazjum w Lyskach zrealizowano już kilka projektów eTwinning, ale obecnie realizowany jest pierwszym, w którym zaproszono gości do Polski. W obecnym projekcie uczestniczą 3 szkoły: Gimnazjum w Lyskach, szkoła baskijska IES Erandio BHI, Erandio (Hiszpania) oraz szkoła turecka Enginalan Ortaokulu, Igdir (Turcja).

Na spotkanie do Lysek przybyła grupa z Hiszpanii. W ciągu tygodnia zwiedzili zabytki najbliższej okolicy oraz realizowali zadania. W pierwszym dniu wizyty uczestnicy mieli okazję poznać Rybnik z najbardziej interesującymi obiektami Rybnika, w tym Bazylikę Św. Antoniego, Rynek, Ratusz oraz Park Tematyczny przy rybnickim kampusie. W drugim dniu wizyty zwiedzili Pałac, Zagrodę Żubrów oraz Skansen w Pszczynie. W czwartek uczniowie i nauczyciele grupy eTwinning przybyli do Raciborza, aby zwiedzić Zamek Piastowski, zaś w piątek grupa gościła w szkole. Tworzyli słownik wielojęzyczny z podstawowymi zwrotami w języku polskim, hiszpańskim, baskijskim i angielskim. Spotkali się z wójtem Gminy Lyski, zwiedzili szkołę, uczestniczyli w Grze Terenowej, poznając Lyski oraz uczyli się tańców narodowych partnerskich krajów. W dniu odjazdu wszyscy uczestnicy projektu zwiedzali Kraków z najciekawszymi zabytkami Krakowa, w tym Rynek, Sukiennice, Kościół Mariacki, Wawel i Muzeum Rynku Podziemnego

Szkoły partnerskie przewidują w przyszłości kontynuować współpracę I już obecnie szkoła w Erandio zaprasza grupę eTwinning do Hiszpanii na wiosnę.

Projekt eTwinning nie jest projektem, w którym uczestnicy byliby zobowiązani odwiedzać kraje partnerskie, ale szkoła baskijska wraz z Gimnazjum w Lyskach zdecydowali się na wymianę uczniów. W projekcie tym nie otrzymuje się żadnego dofinansowania, wobec tego tak bogaty program można było zrealizować dzięki wsparciu finasowemu Wójta Gminy Lyski, Grzegorza Gryta oraz sponsorom z miejscowych sklepów – państwu Blonka, Kesten oraz Sitek. Podziękowania należy też przesłać dyrektorowi i nauczycielom Gimnazjum w Lyskach oraz przede wszystkim 7 polskim rodzinom goszczącym w swoich domach uczniów oraz nauczycielkę z Erandio.

Szkolny koordynator projektu Alicja Postawka