Niedziela, 6 października 2024

imieniny: Artura, Brunona, Fryderyki

RSS

Porządkują i restaurują stary cmentarz

23.10.2015 00:43 | 0 komentarzy | ska

Wielkimi krokami zbliżają się pierwsze dni listopada, czyli uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, które są okazją do odwiedzenia grobów najbliższych. Przed tymi dniami chcemy napisać parę słów o Stowarzyszeniu „Dzwon”, które od kilku lat zajmuje się starym cmentarzem w Leszczynach.

Porządkują i restaurują stary cmentarz
Dla grupy mieszkańców Leszczyn stary cmentarz jest oczkiem w głowie. Z pieniędzy projektowych i własnych składek stowarzyszenie zakupiło sprzęt do pracy porządkowych, m.in. odkurzacz do liści
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Co roku członkowie stowarzyszenia dbają o porządek i czystość na starym cmentarzu, a także sukcesywnie starają się restaurować zapomniane mogiły. Cmentarz jest jednym z ciekawszych miejsc w gminie. Znaleźć tam można m.in. obrys starego drewnianego kościoła (przeniesionego w 1981 roku do Palowic), krzyż misyjny z 1887 roku, a także liczne groby osób – tworzących historię miejscowości. Na cmentarzu pochowani są byli właściciele leszczyńskich dóbr ziemskich oraz kilka pokoleń mieszkańców Leszczyn, Kamienia, Malenia i Przegędzy. Najstarszy nagrobek pochodzi z 1833 roku. W każdą pogodną sobotę od wiosny do jesieni, w godzinach od 10.00 do 12.00 członkowie stowarzyszenia prowadzą prace porządkowe na cmentarzu. Jak zapewniają, pomagają żyjącym mieszkańcom zadbać o nagrobki i teren wokół nich, a także oczyszczają cmentarz i mogiły zapomniane przez bliskich.

Spotkania z historią

– Nasze stowarzyszenie wygrało dotację w ramach programu Działaj Lokalnie IX na realizację projektu: „Jesteśmy stąd” w kwocie 5200,00 zł. Projekt jest realizowany w okresie od 1 sierpnia do 31 grudnia. Działania projektowe są odpowiedzią na potrzeby mieszkańców dzielnicy Leszczyny dotyczące kultywowania wiedzy i tradycji o regionie i dalszej dbałości o miejsca pamięci – informuje Krzysztof Kluczniok, prezes SPL „Dzwon”. W tym roku w ramach projektu stowarzyszenie planuje przeprowadzić trzy spotkania dotyczące historii lokalnej. Pierwsze odbędzie się właśnie na starym cmentarzu. Lokalni historycy opowiedzą o ludziach, którzy na nim spoczywają. Drugie spotkanie będzie opowieścią o dzwonie Maria, który stowarzyszenie planuje odzyskać z Niemiec. Prelegentem będzie Krzysztof Kluczniok. Trzecie spotkanie będzie dotyczyło leszczyńskiego zameczku. Architekt i były burmistrz Leonard Piórecki opowie o koncepcji restauracji zabytku.

Szerokie plany

Stowarzyszenie za pieniądze z projektu oraz własne składki kupiło sprzęt, potrzebny do prowadzonych prac. Są to m.in. podkaszarka, odkurzacz do liści i wcześniej kosiarka spalinowa. Zakupiono także aparat fotograficzny do prowadzenia dokumentacji. – Sprzęt ten wykorzystamy także na długo po zakończeniu projektu do innych inicjatyw. Wykonaliśmy też dwie tablice, przy wejściu na stary cmentarz i na płocie przy kościele. Tablice informują o pracach na cmentarzu oraz zapraszają mieszkańców do wspólnej dbałości o to miejsce. Wydamy również trzeci już folder – o stowarzyszeniu, wzbogacony o teksty dotyczące historii Leszczyn i okolicy. Już teraz zapraszamy chętnych mieszkańców, seniorów, młodzież do udziału w pracach porządkowych oraz w naszych spotkaniach. Bieżące informacje będą umieszczane na stronie dzwon.org.pl oraz na naszym profilu na facebooku – zapowiada Krzysztof Kluczniok. Stowarzyszenie uzgodniło również z miejscowym stolarzem odnowę obrysu starego kościółka oraz z firmą z Raciborza odnowienie „Bożej męki”. Większość kosztów ma zostać pokryta przez leszczyńską parafię. Być może prace uda się wykonać do 1 listopada.

Szymon Kamczyk