Siedlaczek w TMZR o Juliuszu Rogerze
Niemiecki lekarz księcia raciborskiego Wiktora I, stał się bohaterem prelekcji w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej. Juliusz Roger znany jest powszechnie jako etnograf i zbieracz pieśni ludowych. Dziś na wykładzie Henryk Siedlaczek skupił się na przyrodniczych dokonaniach tego człowieka renesansu.
Już na początku opowieści Henryk Siedlaczek powiedział, że nie chce mówić o dokonaniach etnograficznych tego lekarza z okolic Ulm. Jego dokonania dotyczące udokumentowania pieśni ludowych polskiej ludności na tych terenach jest powszechnie znana. Jednak, aby dobrze je poznać nauczył się języka polskiego od miejscowej ludności. Tym sposobem znamy ponad pięć setek pieśni ludowych z Górnego Śląska.
Henryk Siedlaczek, historyk z wykształcenia, opowiedział o zamiłowaniu Rogera do przyrody. Zbiory owadów można do tej pory znaleźć w instytutach przyrodniczych w Berlinie. Wiele z tych owadów opisywał, dało mu status odkrywcy kilku gatunków chrząszczy. Był on też autorem opracowań na temat ptaków. Jednak większość z tych zbiorów zaginęła.
Działalność badawcza Juliusza Rogera została przerwana jego przedwczesną śmiercią. Wiadomo, że zmarł podczas polowania w styczniu 1865r. Jednak ta śmierć owiana jest wieloma niedomówieniami. Henryk Siedlaczek w sposób nieszablonowy pokazał historię człowieka pasji i pojednania narodów. Klimat epoki i różnorodność przyrodnicza Naszej Ziemi była już tylko dodatkiem.
Spotkanie było okazją dla Miłośników Ziemi Raciborskiej, by podzielić się swoją wiedzą i spostrzeżeniami dotyczącymi Juliusza Rogera, niszczeniu symboli i niedopisanej Wikipedii.
Ludzie:
Henryk Siedlaczek
Były poseł na Sejm RP, radny sejmiku śląskiego, senator XI kadencji