Tam gdzie odradza się las, czyli rowerem po rudzkich lasach
W deszczową sobotę w Rudach miało miejsce otwarcie nowo powstałej ścieżki rowerowej. Do dyspozycji miłośników dwóch kółek są dwie trasy: 23 km i 16 km.
"Wolność jest w naturze" to wspólna akcja Ministerstwa Środowiska oraz Lasów Państwowych z okazji 25-lecia wolnej Polski. Jest to już druga edycja, ubiegłoroczna odsłona akcji była pod znakiem ścieżek do biegania. Jest to przykład inicjatywy, która udostępnia las społeczeństwu poprzez wyznaczenie tras rowerowych, czy też biegowych tak jak w ubiegłym roku. W ramach pierwszej edycji "Wolność jest w naturze" otwarto 25 ścieżek biegowych, w tym roku zostało utworzonych 17 szlaków rowerowych, w tym jeden został otwarty w Rudach.
Na otwarcie przybył dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych - Kazimierz Szabla. Nie mogło także zabraknąć przedstawicieli lokalnych władz. Do Rud przybyli: starosta raciborski - Ryszard Winiarski, prezydent miasta Rybnik - Piotr Kuczera, zastępca burmistrza gminy Kuźnia Raciborska - Gabriela Tomik.
Szlak rozpoczyna się, jak i kończy przy parkingu w Rudach - Brantolka. Ścieżka rowerowa prowadzi przez piękne lasy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie i ma ona 23km lub 16km długości, w zależności którą z tras wybierzemy. W trakcie jazdy można podziwiać proces odnawiania sie drzewostanów po ich całkowitym zniszczeniu w 1992 roku spowodowanym wybuchem największego pożaru lasu w powojennej historii Polski. Odradzający las na dawnym pożarzysku stanowią głównie sosny, brzozy i modrzewie. Tytuł trasy także nawiązuje do wydarzeń z przed dwudziestu trzech lat. "Tam gdzie odradza się las'' to nazwa rudzkiego szlaku rowerowego. Na trasie są zaznaczone charakterystyczne punkty takie jak: uroczysko "Orły", czyli miejsce spotkań powstańców śląskich, miejsce edukacji leśnej "Zielona Klasa", uroczysko "Dziewcze Groby" znane z mrocznej legendy oraz wcześniej wspomniane już - dawane pożarzysko. " Staraliśmy się, żeby niczym nie ograniczać użytkowników tej ścieżki rowerowej, bo ograniczenia nie leżą ani w naturze natury, ani w naturze wolności. Ścieżka jest tak skonstruowana, że można na niej znaleźć, o ile zechce się zejść z roweru, różne ciekawe informacje na temat pracy leśników, o tym co w tym lesie rośnie i żyje, również o historii, o powstaniach śląskich, o legendach oraz o pożarach lasu."- mówił podczas otwarcia Nadleśniczy - Robert Pabian.
Po oficjalnym oraz uroczystym otwarciu szklaku rowerowego zgromadzeni goście i rowerzyści wyruszyli w trasę, z racji warunków atmosferycznym została wybrana krótsza, 16 km wersja szlaku rowerowego. Na cyklistów po przejażdżce czekała gorąca grochówka oraz konkurs wiedzy o lesie.
Angelika Chroboczek