Wczoraj powitaliśmy astronomiczną jesień
23 września przed południem o godzinie 10:20 wejściem Słońca w znak Wagi rozpoczęła się astronomiczna jesień. Pora jesienna zaczęła się w momencie tzw. równonocy jesiennej i zakończy podczas przesilenia zimowego, a więc 22 grudnia o godzinie 5:48 rano.
Wraz z początkiem astronomicznej jesieni rozpoczyna się także jesień kalendarzowa. Gdy średnia dobowa temperatura powietrza dla tego okresu klimatycznego waha się w przedziale od 5°C do 10°C, mówimy wówczas o jesieni termicznej. Z meteorologicznego punktu widzenia pora jesienna obejmuje miesiące wrzesień, październik i listopad.
Ponadto możemy wyróżnić jeszcze jesień fenologiczną, którą wyznaczamy na podstawie obserwacji zmian w przyrodzie. Wczesną jesień wyznacza dojrzewanie kasztanowca zwyczajnego (Aesculus hippocastanum) Swój szczyt w dojrzewaniu osiąga dereń świdwa (Cornus sanguinea) i ligustr pospolity (Ligustrum vulgare). Z kolei w sadach dojrzewają owoce gruszki, jabłka i śliwy, a w lasach dojrzewają jagody borówka brusznica ((Vaccinium vitis-idaea).
Zaawansowana jesień (właściwa), to okres wyraźnego wygasania i zamierania wegetacji, która charakteryzuje się żółknięciem klonu pospolitego (Acer platanoides), brzozy brodawkowatej (Betula pendula), lipy drobnolistnej (Tilia cordata) oraz kasztanowca zwyczajnego (Aesculus hippocastanum)Późna jesień nastaje w czasie, gdy już całkowicie zostają pozbawione liści brzozy brodawkowate (Betula pendula) i buka(Fagus sylvatica).
Z jesienią związane są również częstsze niż zwykle mgły, silne wiatry, opady deszczu oraz zachmurzenie. Przeciwieństwem tego jest stabilna, ciepła, sucha i słoneczna wyżowa aura, a mowa o złotej polskiej jesieni, która rok w rok jest tak bardzo przez nas wyczekiwana. W tym roku początek jesieni objawiać się będzie tzw. pogodą w kratkę.
Opracowanie: Meteo Project