Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Tragedia Górnośląska - zbrodnia, o której miano zapomnieć

20.09.2015 10:00 | 0 komentarzy | ż

Deportacje kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców Górnego Śląska do pracy przymusowej w Związku Radzieckim w 1945 r. to jedna z największych XX-wiecznych tragedii, które dotknęły nasz region i pozostawiły po sobie bolesne rany w pamięci Górnoślązaków.

Tragedia Górnośląska - zbrodnia, o której miano zapomnieć
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku odbywają się pod hasłem „Utracone dziedzictwo”, w raciborskiej bibliotece odbyła się prelekcja poświęcona właśnie tym dramatycznym wydarzeniom sprzed siedemdziesięciu laty.

Na początku spotkania, przedstawiciele Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 Jakub Zarzycki i Monika Nawrat, w prezentacji multimedialnej przybliżyli słuchaczom powstałą w lutym 2015 roku placówkę ekspozycyjno-archiwalną z siedzibą w Radzionkowie, która obejmuje wszelkie dostępne publikacje, artykuły, wyniki prac badawczych i materiały dydaktyczne związane z wywózkami.

Z kolei pracownik IPN w Katowicach Tomasz Gonet opowiedział o Tragedii Górnośląskiej – polityce narodowościowej, gwałtach i okrucieństwie czerwonoarmistów i w końcu o wywózce w dramatycznych warunkach tysięcy Górnoślązaków na dzisiejsze tereny Syberii, Kamczatki, Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu, Turkmenistanu oraz Gruzji.

Słuchacze mieli także wyjątkową możliwość wglądu w imienne teczki, zawierające informacje na temat deportowanych – oryginały prywatnych listów czy akty urodzeń i zgonów.

Warto podkreślić, że Tragedia Górnośląska jest tragedią podwójną, bo przemilczaną i przechowywaną jedynie w pamięci bliskich, aż do roku 1989 nieobecną w mediach, w prasie i w opracowaniach naukowych. Pozostaje mieć nadzieję, że dzięki takim spotkaniom, jak sobotnie w bibliotece, sytuacja się zmieni a świadomość wzrośnie.

źródło: MiPBP w Raciborzu, oprac. żet