środa, 13 listopada 2024

imieniny: Stanisława, Mikołaja, Krystyna

RSS

Znana pisarka pochwaliła mieszkańców Radlina

15.08.2015 09:30 | 1 komentarz | mak

Mimo wielkich upałów i lejącego się żaru z nieba członkowie Stowarzyszenia Młody Radlin podołali zadaniu i w ciągu 11 dni stworzyli jeden z najciekawszych murali w naszym regionie. Pomysł doceniła pisarka Olga Tokarczuk.

Znana pisarka pochwaliła mieszkańców Radlina
Młodym Czytelnikom - Filipowi i Marysi - pomysły kolorowej elewacji przypadł do gustu. Co ciekawe, tytuły książek, które znalazły się na muralu, to efekt konkursu. Podczas Festiwalu Organizacji Pozarządowych mieszkańcy mogli zgłaszać swoje propozycje dzieł literackich. Te z największą liczbą głosów widnieją na budynku biblioteki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nowa elewacja biblioteki miejskiej w Radlinie stylizowana jest na regał z książkami. Na pomysł wpadli członkowie „Młodego Radlina”, Jędrzej Stelmaszek i Joanna Nowara, zgłaszając się do konkursu „Tu mieszkam - tu zmieniam” ogłoszonego przez fundację Banku Zachodniego WBK. Młody Radlin pozyskał w ten sposób 20 tys. zł na wykonanie elewacji. - Mural to dobry sposób na ożywienie przestrzeni. Można było pomalować elewację na jeden kolor, ale teraz efekt jest na pewno dużo ciekawszy - podkreśla prezes stowarzyszenia „Młody Radlin”, Szymon Gołdyn.

Flaga Ukrainy?

Początkowe prace nad muralem wywoływały u niektórych mieszkańców zdziwienie. Kiedy na elewacji pojawiło się kilka pionowych pasów, trudno było wyobrazić sobie efekt końcowy. - To będzie flaga Ukrainy? - pytali zaskoczeni widząc niebieskie i żółte linie. Teraz wszyscy chwalą nietypowy mural. - Słyszymy same pozytywne opinie - cieszy się Szymon Gołdyn.

Zaproszenie na spotkanie

Uznanie dla inicjatywy wyraziła też za pośrednictwem Facebooka znana pisarka i eseistka, Olga Tokarczuk. - Świetna inicjatywa - napisała. - Pani Olgo, teraz to już koniecznie trzeba spotkać się w Radlinie! - odpowiedziało miasto.

Uroczystości związane z symbolicznym odsłonięciem muralu planowane są na 5 września, w połączeniu z tegorocznym Narodowym Czytaniem „Lalki” B. Prusa.

(mak)