środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Bibliotekarki jak gwiazdy filmowe

08.08.2015 10:54 | 0 komentarzy | ska

Już we wrześniu Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku będzie obchodzić jubileusz 70-lecia istnienia. Z tej okazji planowane są atrakcje dla czytelników oraz urodzinowa impreza. Już teraz przygotowywany jest film, który ma pokazać działania biblioteki.

Bibliotekarki jak gwiazdy filmowe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Instytucja biblioteki przeszła w ostatnich latach znaczące zmiany. Z tradycyjnej książnicy, biblioteki zmieniły się w pełnowartościowe ośrodki kulturalne z bogatą ofertą wydarzeń i inicjatyw okołoczytelniczych. Wszystko po to, by zachęcić do czytania. – Staramy się zawsze działać tak, by nasze inicjatywy pomagały w realizacji naszych statutowych zapisów, czyli głównie w propagowaniu czytelnictwa. Te ramy zostały oczywiście rozszerzone przez rozwój techniki, potrzeby i możliwości biblioteki. Jeśli są to działania okołoliterackie, to też je aprobujemy. Zawsze bierzemy pod uwagę to, że literatura to nie tylko beletrystyka, więc staramy się propagować również inne rodzaje literatury, pisanie w mediach oraz z użyciem nowych nośników – wyjaśnia Stanisława Adamek, zastępca dyrektora Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku. Skoro już o nowych nośnikach mowa, warto podkreślić, że w ostatnich latach znacząco wzrosło zainteresowanie książkami w formie audiobooków i e-booków. – Zapotrzebowanie na audiobooki rośnie w bardzo intensywnym tempie. Sama jestem ich fanką, bo bez nich przyswajałabym 80 proc. mniej literatury – z powodów czysto prozaicznych. Audiobooki można słuchać robiąc przy okazji różne inne rzeczy. Staramy się kupować prawie wszystko co jest dostępne na rynku audiobooków. Nie kupujemy jedynie audiobooków bez nośnika, bo nie ma wypracowanej metody ich wypożyczania – podkreśla wicedyrektor rybnickiej książnicy. W ubiegłym roku biblioteka przystąpiła do Śląskiego Konsorcjum Cyfrowego. Dzięki temu uzyskała dostęp do wspólnego zasobu programu Ibuk Libra i ok. 1500 tytułów na e-bookach.

Czytelnicy chcą rozmawiać

W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się również spotkania dyskusyjnych klubów książki oraz cykliczne wykłady w bibliotece. W bibliotece głównej i filiach działają obecnie dwa formalne kluby oraz jedna grupa czytelników, która spotyka się nieformalnie. – DKK to forma działania animacyjnego propagująca czytelnictwo, która daje wymierne efekty po kilku latach. Grupy musiały się wytworzyć i zintegrować. Jeden klub działa w bibliotece głównej, jeden w Filii nr 2. Mamy także nieformalną grupę czytelniczą w Filii nr 18. W ubiegłym roku DKK w Polsce obchodziły jubileusz 10-lecia. Klub rybnicki działa od 2007 roku.. Co istotne podczas spotkań czytelnicy rozmawiają tylko i wyłącznie o literaturze, spierają się i prowadzą nawet ostrą wymianę zdań. To często godzina merytorycznej dyskusji o literaturze, do której większość osób jest bardzo dobrze przygotowana – mówi Stanisława Adamek. W klubach najczęściej uczestniczą panie, choć panowie również zaglądają na spotkania. Na spotkaniach z grup wyłonili się czytelnicy, pełniący funkcję oddolnych moderatorów dyskusji, dzięki czemu wiele kwestii można omawiać z wielu punktów widzenia. Oprócz klubów książki coraz więcej osób uczęszcza na cykliczne wykłady do biblioteki, szczególnie wykłady dr Jacka Kurka. Jak zapewnia dyrekcja PiMBP w Rybniku, kolejny cykl wykładów dr Kurka rozpocznie się w październiku i będzie obejmować zagadnienia różnych tematów podzielonych na dziedziny sztuki.

Będzie czytanie i film

We wrześniu biblioteka planuje skromne obchody swojego jubileuszu. Rozpoczną się akcją Narodowego Czytania w sobotę 5 września, kiedy po raz trzeci rybniczanie będą mogli posłuchać fragmentów polskiej literatury. W tym roku motywem przewodnim będzie „Lalka” Bolesława Prusa, dzięki czemu również można będzie wprowadzić lżejszy motyw lalki w animacji dziecięcej. W tym roku czytanie odbędzie się nie na rynku, a na placu przed bazyliką. Akcja będzie również formą zabawy. Pod koniec września natomiast ma odbyć się impreza jubileuszowa, na której wyświetlony zostanie m.in. specjalnie przygotowany film Janusza Rzymanka. W filmie obrazy archiwalne zostaną połączone ze współczesnymi migawkami. – Jubileusz to dobry pretekst, aby powstał taki film, ukazujący różne oblicza naszej biblioteki – zapowiada Stanisława Adamek.

Szymon Kamczyk