Poniedziałek, 23 grudnia 2024

imieniny: Sławomiry, Wiktorii, Iwona

RSS

Rydułtowy: Za szpitalny parking jak za chleb

23.07.2015 08:52 | 9 komentarzy | mak

Trzy złote to przecież bochenek chleba - mówi mieszkaniec Pszowa niezadowolony z regulaminu opłat za parking przy rydułtowskim szpitalu.

Rydułtowy: Za szpitalny parking jak za chleb
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wracamy do sprawy opłat za korzystanie z parkingu przy rydułtowskim szpitalu. Po pierwszym artykule na ten temat zwrócił się do nas pan Józef z Pszowa. Jako przykłady bardziej przyjaznych dla zmotoryzowanych pacjentów praktyk podawał rozwiązania stosowane przy szpitalu w Rybniku (bezpłatny parking do pół godziny) oraz przy szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju (pierwsze 15 minut za darmo). - A w Rydułtowach nie. Niedawno jechałem z żoną na badanie kręgosłupa. Wiadomo, że nie załatwi się tego w ciągu kilku minut, więc zapłaciłem za parking. Ale kilka dni później podjechałem tylko po wynik. Pytałem, czy nie udałoby się w tej sytuacji uniknąć opłaty, bo odbiór nawet pięciu minut nie zajmie. A trzy złote to przecież bochenek chleba. A ja i żona chorujemy, często jeździmy do różnych szpitali, w tym w Rydułtowach, i dla nas to duży wydatek. Ale ochrona tylko się ze mnie śmiała, żenujące to było. A sami mówią, jacy to oni dobrzy i jak patrzą na pacjentów. Machnąłem ręką i zapłaciłem - nie kryje rozczarowania pan Józef.

Regulamin to podstawa

Parking przy szpitalu jest dostępny 7 dni w tygodniu przez całą dobę. Za korzystanie z niego ustalono opłatę w wysokości 3 zł za godzinę bądź 10 zł w przypadku taryfy całodniowej. Ale są wyjątki. Izabela Grela, rzecznik prasowy Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim przypomina, że zgodnie z obowiązującym regulaminem korzystać z bezpłatnego parkingu mogą inwalidzi posiadający ważne zaświadczenie o inwalidztwie, taksówki bądź samochody z pacjentami wymagającymi nagłej interwencji lekarskiej a także samochody odbierające pacjentów z oddziałów, którzy wymagają pomocy osoby trzeciej. Ponadto zwolnione z opłat są wjazdy samochodów straży pożarnej, radiowozów policyjnych, straży miejskiej i oczywiście transport sanitarny oraz karetki pogotowia.

Szpital zmian nie przewiduje

- Ochrona każdorazowy wjazd na parking poprzedza rozmową z klientem. Jeśli ten poinformuje pracowników Agencji Ochrony Osób i Mienia „Alex” o wyjątkowości sytuacji i potrzebie szybkiej interwencji lekarskiej, od osób wjeżdżających nie pobiera się opłaty - zaznacza rzecznik szpitala. Dodaje, że jeśli jednak pacjent nie wymaga nagłej interwencji lekarskiej, jest zobowiązany do uiszczenia opłaty. - W tym zakresie nie przewidujemy zmian w regulaminie. Tym bardziej, że jego zapisy nie były kwestionowane przez Rzecznika Praw Obywatelskich. W przypadku wspomnianego mieszkańca Pszowa, bądź innych pacjentów korzystających ze świadczeń medycznych szpitala przez dłuższy okres czasu informujemy, że istnieje możliwość wykupienia karnetu miesięcznego. Wystarczy o jego wydanie zawnioskować do dyrekcji szpitala - puentuje rzecznik. 

(mak)