środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Państwowa Inspekcja Pracy odpowiadała na pytania Czytelników Nowin

25.06.2015 14:23 | 0 komentarzy | ż

11 czerwca inspektor PIP pełnił dyżur telefoniczny dedykowany Czytelnikom portalu Nowiny.pl. Prezentujemy zbiór zadanych wówczas pytań i odpowiedzi na nie. Przydatne dla każdego pracownika i pracodawcy. Ponadto w załączniku zbiór porad dla pracowników.

Państwowa Inspekcja Pracy odpowiadała na pytania Czytelników Nowin
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Witam mam problem, od 3 miesięcy pracuje na parkingu jako portier. Umówiłem się z właścicielem że da mi umowę zlecenia. Niestety, cały czas zwleka z podpisaniem ze mną umowy, nie płaci mi również wynagrodzenia, co mam robić?

Umowa zlecenia może być zawarta na piśmie, ale może też być zawarta ustnie. Obie są tak samo ważne. Jeśli szef pomimo Pańskich ponagleń zalega z wypłatą wynagrodzenia należy skierować sprawę do sądu cywilnego. Trzeba przy tym pamiętać, że można wtedy domagać się odsetek, najpierw trzeba będzie udowodnić zawarcie umowy i to jakie były jej warunki (np. jakie było przewidziane wynagrodzenie). W przyszłości radzę każdą umowę sporządzać na piśmie, wtedy wiadomo jakie są wzajemne prawa i obowiązki stron umowy.

Czy urodzenie dziecka w trakcie urlopu wychowawczego przerywa ten urlop?

Nie. Pracownica, która urodzi dziecko w trakcie urlopu wychowawczego nie nabywa prawa do urlopu macierzyńskiego, lecz kontynuuje urlop wychowawczy na pierwsze dziecko, przysługuje jej natomiast zasiłek macierzyński przez okres ustalony przepisami jako okres urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego.

Wypowiedziałem pracownicy umowę o pracę. Następnego dnia pracownica przedstawiła zaświadczenie, że jest w ciąży. Wcześniej nie informowała nikogo, że jest w ciąży. Czy wypowiedzenie jest skuteczne?

Pomimo tego, że wcześniej pracownica nie poinformowała pracodawcy, że jest w ciąży, pracodawca ma obowiązek wycofać oświadczenie o wypowiedzeniu.

Czy pracodawca może wysłać mnie na bezpłatny urlop?

Zgodnie z kodeksem  pracy wniosek o udzielenie urlopu bezpłatnego musi złożyć pracownik. Przepisy jasno wymagają aby wniosek ten miał formę pisemną. Tym samym nie jest dopuszczalne udzielanie pracownikowi urlopu bezpłatnego wbrew jego woli (bez pisemnego wniosku).

Staram się o pracę, zaproponowano mi umowę na zastępstwo, co to za rodzaj umowy, na jak długo może zostać zawarta, w jaki sposób można rozwiązać taką umowę?

Taką umowę zawiera się na czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy innego pracownika – na przykład z powodu jego dwumiesięcznej choroby. Ponieważ pracodawca zatrudnia pracownika w celu zastępstwa nieobecnego pracownika, umowa ta rozwiąże się z chwilą powrotu tego pracownika do pracy. Umowa ta może również zostać wypowiedziana zarówno przez Pana, jaki i pracodawcę. Okres wypowiedzenia tej umowy wynosi 3 dni robocze.  Taką umowę można również zawsze rozwiązać na mocy porozumienia stron.


Zanim podejmiesz pracę... Poradnik Państwowej Inspekcji Pracy [DOCX]